Małpia ospa w Europie. Zanotowano dwa przypadki zachorowania

Pierwszy przypadek zachorowania u człowieka wystąpił w 1970 r. (fot. pl.wikipedia.org)

W Wielkiej Brytanii zdiagnozowano dwa przypadki zarażenia małpią ospą. Angielska służba zdrowia poinformowała, że zarażone osoby nie były ze sobą powiązane – podaje „The Independent”.

Warszawa: Pasażer z podejrzeniem tropikalnej choroby. Trafił do szpitala zakaźnego

– Na pokładzie samolotu z Brukseli do Warszawy przyleciał pasażer z podejrzeniem malarii – poinformował dyrektor biura marketingu i PR na Lotnisku...

zobacz więcej

O pierwszym przypadku poinformowano kilka dni temu. Zarażony małpią ospą nigeryjski żołnierz przyleciał do bazy marynarki wojennej w Kornwalii. Obecnie przebywa w szpitalu w Londynie.

Teraz „The Independent” informuje o drugim przypadku zarażenia małpią ospą. Chory miał niedawno podróżować do Nigerii. Umieszczono go w szpitalu w Blackpool.

Wiadomo, że obaj zarażeni nie mieli ze sobą kontaktu.

Małpia ospa to odmiana łagodniejsza od zwykłej ospy. Występuje u ludzi znacznie rzadziej niż pozostałe odmiany choroby. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 1958 r. u afrykańskich małp. Pierwszy przypadek zachorowania u człowieka wystąpił w 1970 r.

Choroba objawia się wysypką na całym ciele. Pozostałe objawy to: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, bóle pleców, dreszcze i zmęczenie. Zazwyczaj powrót do zdrowia następuje w ciągu kilku tygodni, jednak pojedyncze przypadki mogą być śmiertelne.

źródło:
Zobacz więcej