Białoruś jak Krym? Rosyjscy eksperci za zdecydowanymi działaniami wobec Mińska

Zdaniem Rosjan należy odsunąć od władzy Alaksandra Łukaszenkę, gdyż nie chce on już integracji z ich krajem (fot. PAP/ITAR-TASS/Viktor Drachev)

Rosyjscy eksperci uważają, że Rosji powinno zależeć na jak najszybszym odsunięciu od władzy prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, gdyż nie chce on już integracji z tym krajem. Eksperci piszą o tym w pracy zatytułowanej „Świat w XXI wieku”, wydanej w Moskwie.

„Bratnia Ukraina walczy o niepodległość”. Łukaszenka oddala się od Rosji

– Dostaliśmy niepodległość bardzo tanio: wszystkie narody walczyły, dziś walczy nasza bratnia Ukraina. Nie możemy dopuścić do tego, abyśmy teraz...

zobacz więcej

Białoruscy niezależni komentatorzy twierdzą, że rosyjscy publicyści się mylą: integracji polegającej na wejściu Białorusi w skład Rosji nie chce nie tylko prezydent Łukaszenka, ale i większość Białorusinów. Rosyjscy eksperci piszą, że prezydent Łukaszenka „próbując zachować nieograniczoną władzę w kraju”, będzie hamować procesy integracji Białorusi z Rosją. Zaznaczają, że „w interesie Moskwy” jest, aby przekazanie władzy w inne ręce na Białorusi odbyło się możliwie jak najszybciej. Ich zdaniem Moskwa powinna mieć gotowy plan działań wobec Białorusi podobny do tego, który zastosowała na ukraińskim Krymie.

Tymczasem białoruski publicysta Waler Karbalewicz zauważa, że Białorusini rzeczywiście są narodem wysoce zrusyfikowanym pod względem językowym, ale jednocześnie cenią niezależność swojego kraju. Badania pokazują, że tylko niespełna 5 procent Białorusinów opowiada się za wejściem ich kraju w skład Rosji.

Inny publicysta, Andrej Parotnikau, dodaje, że ostatnio jest wiele oznak tego, iż Kreml chciałby zmiany władzy na Białorusi. Zaznacza, że białoruskie władze chcąc uniknąć inkorporacji kraju w skład Rosji, powinny teraz robić to, czego nie robiły dotychczas, czyli reformy.

źródło:
Zobacz więcej