Zmarł żołnierz podziemia antykomunistycznego ppłk Zbigniew Matysiak

Ppłk Zbigniew Matysiak (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Zmarł jeden z żołnierzy podziemia antykomunistycznego ppłk Zbigniew Matysiak, ps. „Kowboj” – poinformowała Fundacja Red is Bad. Matysiak był żołnierzem zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”.

Nowy pomnik Żołnierzy Wyklętych. „Zachowali się jak trzeba”

– Przy tym pomniku Żołnierzy Wyklętych leczymy amnezję historyczną, która spowodowała zaczadzenie umysłów tylu ludzi, a nawet pokoleń już. Serca są...

zobacz więcej

„Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że na wieczną wartę odszedł Żołnierz Niezłomny, ppłk Zbigniew Matysiak »Kowboj«, legendarny weteran polskiego podziemia, podopieczny Fundacji Red is Bad. Cześć Jego Pamięci!” – poinformowała na Twitterze fundacja, której celem jest pomaganie jeszcze żyjącym żołnierzom wyklętym i kombatantom II wojny światowej oraz promocja ich etosu.

Zbigniew Matysiak urodził się w 1926 r. w Lublinie. Był harcerzem, żołnierzem, a po wojnie więźniem politycznym. W 1943 r. dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej, a w marcu 1944 r. do Armii Krajowej – do oddziału „Romana” w zgrupowaniu mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”.

Był więziony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, a także w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz w więzieniach w Sieradzu i Mokotowie.

Węgry: Konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym

W Budapeszcie odbyła się konferencja o losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-56 w Polsce i na Węgrzech. Zorganizowały ją...

zobacz więcej

Matysiak był także zasłużonym sportowcem – dziesięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach motocyklowych, bokserem, kolarzem i narciarzem oraz trenerem.

W sierpniu z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak za zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie awansował majora Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika.

Jak informowały wtedy służby prasowe wojewody lubelskiego, uroczystość nominacji Matysiaka na wyższy stopień oficerski odbyła się w Szpitalu Wojskowym w Lublinie, z udziałem m.in. rodziny „Kowboja”, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i przedstawicieli wojska.

Ze względu na stan zdrowia sam zainteresowany nie mógł wziąć udziału w nominacji. Dokument odebrała jego córka.

źródło:

Zobacz więcej