Amnesty International: Parlament Europejski stanął w obronie Węgrów i całej Unii

Według AI głosowanie miało pomóc Węgrom „wrócić na ścieżkę praw i wolności” (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER/TT/Amnesty Amnesty Polska)

– Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego jednoznacznie stanęli w obronie Węgrów i całej UE – oznajmiła szefowa węgierskiego oddziału Amnesty International, Julia Ivan. Sondaże wskazują, że bezwzględna większość Madziarów popiera rząd, a z partii opozycyjnych – narodowy Jobbik.

„Czarna środa” w PE. Posłowie PO za ACTA 2 i przeciwko Węgrom

– To zdecydowanie „czarna środa” w Parlamencie Europejskim (...) dlatego, że zagłosowano przeciwko narodowi jednego z państw członkowskich, a po...

zobacz więcej

– Dzisiejszy dzień jest historyczny, bo przedstawiciele PE jednoznacznie stanęli w obronie Węgrów i całej UE. Jasno powiedzieli, że prawa człowieka, państwo prawa i demokratyczne wartości stanowią dla wszystkich państw członkowskich wspólny fundament, z którego nie zrezygnują – oznajmiła Ivan.

Szefowa AI na Węgrzech skomentowała w ten sposób głosowanie, w którym 448 eurodeputowanych (w tym posłowie PO) opowiedzieli się za uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Przeciw było 197 europosłów.

Według Ivan większość europosłów odrzuciła „naruszającą prawo węgierską politykę opartą na nienawiści, za sprawą której Węgry coraz bardziej oddalają się od wspólnych wartości”.

W jej przekonaniu była to jedna z ostatnich okazji, by dać wyraz temu, że Węgry są członkiem UE i każdy mieszkaniec tego kraju zasługuje na wolność, ludzką godność i równość.

Według sondaży partię rządzącą, Fidesz, popiera od 52 do 56 proc. Węgrów; od 13 do 17 proc. opowiada się za Jobbikiem. To wprawdzie partia opozycyjna, ale o obliczu narodowym. Działalność środowisk narodowych na Węgrzech stała się jednym z pretekstów poddania pod głosowanie w PE rezolucji w sprawie art. 7.

źródło:

Zobacz więcej