RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Impact mobility rEVolution'18” – drony opanowały Katowice

Czy drony staną się polskim hitem eksportowym? (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)
Czy drony staną się polskim hitem eksportowym? (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)

Szybki rozwój technologii dronowych wymaga podniesienia bezpieczeństwa i automatyzacji – mówili związani z branżą eksperci podczas kongresu „Impact mobility rEVolution'18” w Katowicach. Jak oceniali, rozwiązania te mogą stać się polskim towarem eksportowym.

Poszukiwanie zaginionych i obserwacja pożarów. Straż pożarna kupuje drony

– Planujemy zakup kilkudziesięciu specjalistycznych dronów, które będą wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczych – poinformował komendant...

zobacz więcej

Jak akcentowała Małgorzata Darowska z Ministerstwa Infrastruktury, resort patrzy na rozwój rynku technologii dronów i rozszerzanie ich zastosowań – zgodnie z europejską koncepcją U-Space, czyli planu zarządzania ruchem dronów na wysokościach do 150 metrów – m.in. w kontekście możliwości związanego z nimi sektora gospodarki.

Darowska podkreśliła, że choć wartość tego rynku nie jest jeszcze wielka, rozwija się on bardzo szybko. Odniosła go do rynku kontroli ruchu lotniczego, który w 2017 r. globalnie wyceniano na 30 mld dolarów, przy szacowanej wartości w 2022 r. na poziomie 56 mld dolarów. – Ale to jest kręgosłup całego przyszłego U-Space – zastrzegła.

U–Space

– Tak naprawdę mówiąc o rynku U-Space, mówimy o nowym internecie, o internecie rzeczy, na który będą składały się różne elementy – i one same w sobie będą miały wartość, ale wspólnie razem wytworzą nową wartość– – zaznaczyła.

– Sama koncepcja U-Space pojawiła się w ogóle może rok, dwa lata temu, kiedy dostrzegliśmy, że potencjał tego rynku tkwi w postępującej automatyzacji. W zasadzie o co chodzi w U-Space: drony wykorzystywane są już teraz, latają przede wszystkim w zasięgu wzroku. Natomiast analizy pokazują, że to prawdopodobnie koniec rozwoju, jeśli nie zostanie podniesiony drastycznie poziom bezpieczeństwa oraz procesy się nie zautomatyzują – wskazała ekspertka.

– Ten proces postępuje – automatyzacja, powoli wdrażana autonomia. Początkowo pojawią się usługi, że będziemy latać i filmować z drona, zamiast helikoptera. Ale stopniowo pojawią się nowe zastosowania, które dadzą wartość dodaną, a jeszcze w kolejnym etapie zastosowania, których sobie jeszcze nie wyobrażamy, związane z tym, że w nowej zdigitalizowanej przestrzeni będą wykorzystywane technologie typu blockchain czy 5G – zasygnalizowała.

Odkryto ogromną uprawę marihuany nadzorowaną przez drony

Włoska policja odkryła na południu Kalabrii ogromną uprawę marihuany z 26 tysiącami krzaków konopi indyjskich. Ich wartość handlową oszacowano na...

zobacz więcej

Będą zmiany w prawie?

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson wskazał, że o tempie wzrostu rynku dronowego świadczy liczba wydawanych przez ULC licencji, świadectw kwalifikacji dla operatorów dronów. Do września 2017 r. Urząd wydał łącznie 8 tys. takich świadectw; na koniec 2017 r. było ich 6 tys., a na koniec 2016 r. – 3 tys.

Samson zastrzegł, że obecne uregulowania prawne nie są doskonałe. Aby bowiem zgodnie z przepisami wykonywać loty w celach zarobkowych poza zasięgiem wzroku, trzeba zrobić certyfikat, a także z trzymiesięcznym wyprzedzeniem zgłosić trasę lotu.

– Idziemy w takim kierunku, by zmienić to prawo i aby nie trzeba było z tak dużym wyprzedzeniem planować, ponieważ eliminuje to pewne możliwości biznesowe. Przewidujemy, że na koniec października tego roku powinno być wydane rozporządzenie ministerstwa, które skróci ten okres bardzo znacznie. To jednocześnie spowoduje warunki dla biznesu – ocenił szef ULC.

Potrzebna infrastruktura

Podkreślił, że przy rosnącej dostępności dronów – obok sektora business-to-business – będzie funkcjonował sektor prywatny, jednak warunkiem jego rozwoju jest przygotowanie infrastruktury dla bezpiecznego operowania ogromnej liczby tego typu urządzeń.

– To chodzi o to, żeby państwo – posiadając drona – w swoim telefonie komórkowym zaznaczali, że chcecie lecieć stąd do najbliższej apteki i system wam mówił: tak, możecie polecieć stąd do najbliższej apteki. I będzie to lot bezpieczny: dron nie zderzy się z innym dronem ani nikomu nie spadnie. I to jest taki produkt, nad którym pracujemy – wyjaśnił Samson.

Prace nad takimi rozwiązaniami ma ułatwić funkcjonowanie obszaru testowania rozwiązań oraz technologii dronowych, w sprawie powołania którego – pod nazwą Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) – ULC porozumiał się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

To była kwestia czasu. Drony dowożą jedzenie

Władze Szanghaju zatwierdziły pierwsze w Chinach kontynentalnych trasy dostaw jedzenia z restauracji za pomocą dronów – podały lokalne media....

zobacz więcej

Lotnictwo załogowe i bezzałogowe

Prezes PAŻP Janusz Janiszewski mówił w Katowicach, że w kontekście trwającego pierwszego etapu rewolucji technicznej związanej z dronami zadaniem Agencji jest udostępnienie użytkownikom swobodnego poruszania się w przestrzeni powietrznej – na określonych zasadach.

– Będzie to system, który będzie integrował – pozwalał na wykorzystanie przestrzeni powietrznej, ale także na wspólne nią zarządzanie. To świadczy, że nasza rola jako kontrolerów ruchu lotniczego, operatorów służby informacji powietrznej, będzie się zmieniać: będziemy swego rodzaju menadżerami zarządzania systemem lotnictwa bezzałogowego i załogowego – wyjaśnił szef PAŻP.

– Moim zadaniem, zadaniem Agencji jest przygotowanie takiego ekosystemu, który pozwoli na współużytkowanie przestrzeni powietrznej – dodał.

Systemy zarządzania przestrzenią powietrzną polskim towarem eksportowym?

– Mówimy o systemach przyszłościowych, zarządzaniu ruchem lotniczym, czyli air traffic management: 2023 r. – to systemy zarządzania systemami 4D. Będziemy mówić już nie o zwykłej kontroli ruchu lotniczego, lecz o przedtaktycznym, strategicznym i taktycznym zarządzaniu trajektorią poszczególnego lotu. Naszym zadaniem jest to połączyć – mówił.

Według prezesa PAŻP systemy zarządzania przestrzenią powietrzną i rozwiązania integrujące systemy załogowe z bezzałogowymi mogą w przyszłości stać się polskim towarem eksportowym. Zgodziła się z nim przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury, dodając do tego np. rozwiązania dronowe wspierające procesy inwestycyjne, np. infrastrukturalne, rolnictwo czy ochronę środowiska.

Szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego wymienił w tym kontekście – oprócz systemów zarządzania przestrzenią powietrzną – produkcję dronów i usługi dostarczane przez specjalistyczne podmioty. Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak wymienił usługi związane np. z monitorowaniem składowisk odpadów czy zanieczyszczenia powietrza, a także związane z bezpieczeństwem czy przesyłkami, np. transportem krwi.

źródło:

Zobacz więcej