Kolegium sędziowskie: Maciej Nawacki naruszył zasady etyki zawodowej. Sędzia zaprzecza

Zdaniem Nawackiego kolegium nie powinno ingerować w pracę Krajowej Rady Sądownictwa (fot. PAP/Marcin Bielecki/TT/FanTomas Szary)

Maciej Nawacki, który zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa, naruszył zasady etyki zawodowej sędziów i asesorów – uznało Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Nawacki skrytykował sędziów Sądu Najwyższego. W uchwale kolegium czytamy, że jego słowa były „przekroczeniem zasady rzeczowej krytyki orzeczenia najwyższej instancji sądowej, która godzi w jej autorytet”. Sędzia zarzuty te nazywa „absurdalnymi”.

Wójcik: Żurek i Tuleya chcą być i sędziami, i politykami. Nie da się

Udział sędziów w mediach jest bardzo niebezpieczną praktyką. (…) Sędzia to nie jest polityk, który chodzi po studiach, przedstawia swoje stanowisko...

zobacz więcej

Uchwała zachowuje moc, bo kworum zostało osiągnięte.

Sędzia Nawacki w TVN i Polskim Radiu Olsztyn negatywnie ocenił zawieszenie stosowania niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym właśnie przez ten sąd. Kolegium w Olsztynie te wypowiedzi oceniło jednoznacznie. Sędzia Nawacki z treścią uchwały się nie zgadza.

Uchwała kolegium ma być przyczynkiem do kolejnych kroków dyscyplinarnych.

Zdaniem Nawackiego kolegium nie powinno ingerować w pracę Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia zapowiada, że nie zaprzestanie publicznych wypowiedzi na temat bolączek, które jego zdaniem doskwierają wymiarowi sprawiedliwości w Polsce.

Maciej Nawacki jest sędzią i prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednocześnie zasiada w Krajowej Radzie Sądownictwa.

źródło:
Zobacz więcej