RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Min. Ziobro o ACTA2: Wolność słowa w internecie może być zagrożona

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że przyjęte przez Parlament Europejski zmiany w prawie autorskim w sieci mogą zagrażać wolności słowa w internecie. O zmiany zabiegała część europejskich artystów i wydawcy prasowi, sprzeciwiały się im niektóre światowe koncerny informatyczne.

O zmiany zabiegała część europejskich artystów i wydawcy prasowi, sprzeciwiały się im niektóre światowe koncerny informatyczne.

Zbigniew Ziobro ocenił w TVP Info, że rozwiązanie nazywane ACTA 2 to groźny dokument. W opinii ministra nowe prawo może doprowadzić do tego, że internet przestanie być miejscem swobodnej przestrzeni, a stanie się miejscem komercyjnym, w którym niemal za wszystko trzeba płacić. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica jest przeciwna wprowadzeniu takich rozwiązań.

Według popierających dyrektywę ma ona sprawić, że artyści zarobią więcej na udostępnianiu utworów w sieci; ograniczone ma też zostać piractwo internetowe.

Wypracowanie porozumienia w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Europosłowie musieli przegłosować ponad 200 poprawek do projektu. W sprawie dyrektywy o prawie autorskim w sieci rozpoczną się teraz negocjacje między instytucjami europejskimi.

źródło:
Zobacz więcej