Raport

Epidemia koronawirusa

„Czarna środa” w PE. Posłowie PO za ACTA 2 i przeciwko Węgrom

– To zdecydowanie „czarna środa” w Parlamencie Europejskim (...) dlatego, że zagłosowano przeciwko narodowi jednego z państw członkowskich, a po drugie „czarna środa” dlatego, że zagłosowano przeciwko wolności w internecie – stwierdziła na konferencji europosłów Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim posłanka Jadwiga Wiśniewska. W ten sposób skomentowała wyniki głosowań ws. ACTA 2 i uruchomienia art. 7 wobec Węgier.

PE poparł projekt dyrektywy o ACTA2. „Czarny dzień dla wolności w internecie”

Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów,...

zobacz więcej

Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu – popularnie nazywaną ACTA 2. Za propozycją opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu.

Następnie Parlament poparł uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. W tej kwestii za decyzją opowiedziało się w sumie 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wstrzymało się od głosu.

W obu głosowaniach europarlamentarzyści Platformy Obywatelskiej głosowali za, a posłowie PiS głosowali przeciw.

– Nasi koledzy z Platformy głosowali przeciw Węgrom, co należy odczytywać jako akt zemsty, ponieważ się straszliwie zżymali na swoich kolegów z FIDES-u, którzy popierali rząd polski. Myślę, że to był rewanż z ich strony – stwierdził prof. Ryszard Legutko w trakcie konferencji posłów PiS w Strasburgu.

– Wczoraj był (w Parlamencie Europejskim – red.) pan premier Orban, który próbował przekonywać swoich kolegów z EPP (Europejska Partia Ludowa – Chrześcijańscy Demokraci – dop. red.), żeby go poparli, ale oni tego nie zrobili, dołączyli do socjalistów i później wpadli w jakaś niebywałą ekstazę(…) Miałem wrażenie, że są na jakiś środkach wywołujących zbiorowy entuzjazm – podsumował europoseł.

Przeciwko wolności w internecie


– To zdecydowanie „czarna środa” w Parlamencie Europejskim. Dwa ważne głosowania i w tych dwóch ważnych głosowaniach PE pokazał, jak pogrążony jest w degrengoladzie – stwierdziła Jadwiga Wiśniewska. Zdaniem posłanki głosowanie ws. uruchomienia art. 7 wobec Węgier jest dowodem, że „Parlament Europejski już nie dryfuje, tylko absolutnie oderwał się od obywateli, którzy w wyborach demokratycznych wyłaniają swoje rządy”.

Posłanka podkreśliła również, że ws. ACTA 2 „zagłosowano przeciwko wolności w Internecie”. – My oczywiście głosowaliśmy za tym, żeby wolność w Internecie nie była ograniczana i oczywiście głosowaliśmy za narodem węgierskim – zadeklarowała Jadwiga Wiśniewska.

Wikipedia zaciemniona. Protest przeciwko ACTA 2

W trzech krajach – Polsce, Hiszpanii i we Włoszech – zaciemnione zostały strony internetowej encyklopedii Wikipedia. Odbywa się to w ramach...

zobacz więcej

Cenzura czy ochrona praw autorskich?

– Ten sposób postępowania lewicowej większości wskazuje na pewien sposób rozumowania. Ta hydra zaczyna siebie zjadać od ogona – stwierdził z kolei prof. Karol Karski.

– Pani Sargentini, która jest sprawozdawcą, wczoraj wytypowała następną ofiarę. Następną ofiarą ma być Rumunia. Jeśli typowanie ma być tak po kolei, zobaczymy, na kim się skończy i czy ktoś w UE pozostanie nieobjęty tą procedurą – ujawnił Karski.

W kwestii ACTA 2 prof. Karski stwierdził, że „została wprowadzona kontrola prewencyjna, czyli po prostu to, co się nazywa cenzurą”.

Mniej wolności w internecie

– Dziś Parlament Europejski opowiedział się za bardzo poważnymi ograniczeniami w swobodnym dostępie do Internetu. PiS głosowało przeciwko tej propozycji. Nasi koledzy z PO głosowali za tym, aby wolności w internecie było mniej. To hańba, wstyd i kompromitacja naszych kolegów w izbie – stwierdził poseł Tomasz Poręba.

Jak tłumaczył na konferencji poseł: „Teraz, zanim ktokolwiek będzie chciał umieścić jakikolwiek wpis, jakąkolwiek informację dotyczącą wydarzeń sportowych, kulturalnych, politycznych, zanim to zostanie umieszczone na danej platformie, będzie to sprawdzane – może być ograniczone i może to być zweryfikowane pod hasłem, że narusza prawa autorskie”.

– To jest bardzo niebezpieczny zapis – kluczowy z punktu widzenia tej dyrektywy, tego rozporządzenia – i właśnie ze względu na to głosowaliśmy przeciwko – podsumował Poręba.

źródło:
Zobacz więcej