RAPORT

Pogarda

Franciszek zwołuje szczyt episkopatów z całego świata. Zajmie się problemem pedofilii

Spotkanie przedstawicieli episkopatów świata odbędzie się w lutym przyszłego roku (fot. REUTERS/Vatican Media/Handout)
Spotkanie przedstawicieli episkopatów świata odbędzie się w lutym przyszłego roku (fot. REUTERS/Vatican Media/Handout)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek zwołał na luty przyszłego roku szczyt z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata na temat pedofilii – ogłosił Watykan. Spotkanie to odbędzie się w dniach 21-24 lutego – podano po rozmowach papieża z Radą Kardynałów.

Papież Franciszek: Otwierając się na potrzeby innych, dokonujemy cudów

Zbyt często chory i cierpiący stają się problemem, choć powinni być okazją do okazania troski i solidarności społeczeństwa wobec najsłabszych –...

zobacz więcej

W komunikacie ogłoszonym przez Watykan po trzydniowej 26. naradzie tego gremium poinformowano, że papież po konsultacjach z doradcami postanowił zwołać obrady z udziałem wszystkich przewodniczących episkopatów na temat „ochrony nieletnich” i niepełnosprawnych dorosłych.

Podczas posiedzenia „Rada Kardynałów dokonała razem z Ojcem Świętym dogłębnej refleksji na temat nadużyć” – głosi nota.

Watykan poinformował również, że arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley zapoznał obecnych z pracami kierowanej przez siebie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Ponadto – jak podkreślono – kardynałowie „wyrazili pełną solidarność z papieżem Franciszkiem z powodu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach”. To nawiązanie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, jakoby od pięciu lat on także wiedział o czynach seksualnego wykorzystywania, także pedofilii, jakich dopuścił się były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick.

W czwartek papież spotka się w Watykanie z kierownictwem Konferencji Episkopatu USA. Tematem rozmów ma być m.in. niedawny raport na temat skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej