„Nie wolno wrzucać wszystkich ofiar wojny na Wschodzie do jednego worka”

Według niemieckich naukowców barbarzyństwo okupacji w Polsce nie jest w ich rodakom wystarczająco znane (fot. Shutterstock)

W Niemczech trwa dyskusja, czy w Berlinie powinien powstać pomnik poświęcony wyłącznie polskim ofiarom II wojny światowej. – Nie wolno wrzucać wszystkich ofiar wojny na Wschodzie do jednego worka – twierdzi historyk z Jeny Jochen Boehler, który opowiada się za takim rozwiązaniem.

W Berlinie może stanąć pomnik polskich ofiar II wojny światowej

Ruszyła strona internetowa inicjatywy budowy w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. Pomysł ten poparło już ponad...

zobacz więcej

Jak poinformował portal dziennika „Deutsche Welle”, Boehler polemizuje na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung" z Martinem Austem z Bonn, który w opublikowanym dwa tygodnie temu materiale uznał pomnik poświęcony wyłącznie polskim ofiarom II wojny światowej za „nie najlepszy pomysł”.

Martin Aust ocenia, że pomnik wyłącznie polskich ofiar prowadziłby do „nacjonalizacji pamięci” i wywołał „unarodowione współzawodnictwo ofiar”. Jest natomiast za budową pomnika ofiar niemieckich zbrodni na Wschodzie.

„Ofiar nazistowskiej wojny i polityki zagłady w Europie Wschodniej nie wolno wrzucać do jednego worka” – odpowiada Boehler. Zwraca uwagę, że z pomnikiem dla „ofiar na Wschodzie”, bez bardziej precyzyjnego określenia, o kogo chodzi, nie identyfikowałaby się żadna grupa ofiar.

Bohler zaznacza, że tragiczne skutki niemieckiej okupacji są w Niemczech w dużej mierze nieznane. „Nie może nam być obojętne, że obok nas mieszka niemal 40 mln ludzi, a wśród nas dodatkowo ok. 2 mln, z którymi łączy nas tak skomplikowana i pełna obciążeń historia, o której istnieniu do 1945 r. i jej znaczeniu po 1945 r. przeciętny obywatel tego kraju (Niemiec) nic nie wie” – pisze.

Z apelem do o budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar wojny zaapelowali w ubiegłym roku niemieccy naukowcy, politycy i ludzie kultury. Tłumaczyli, że barbarzyństwo niemieckiej okupacji w Polsce nie jest w Niemczech wystarczająco znane. Zasugerowali, aby pomnik stanął nieopodal placu Poczdamskiego – na Askanischer Platz.

źródło:
Zobacz więcej