Małgorzata Gersdorf przyszła do pracy. Trwa rozprawa z udziałem sędziów, którzy skończyli 65 lat

– Ja dzisiaj będę kierowała pracami Sądu Najwyższego – powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Małgorzata Gersdorf. W Izbie Cywilnej SN trwa rozprawa z udziałem Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera, czyli sedziów, którzy nie dostali zgody prezydenta na dalsze orzekanie po 65. roku życia.

Dariusz Zawistowski: I prezesem Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf

Nie traktuję siebie jako tymczasowego prezesa Sądu Najwyższego. Jako SN przyjęliśmy stanowisko, że I prezesem jest Małgorzata Gersdorf; nie ma...

zobacz więcej

Według uchwalonej większością PiS ustawy, od śrdoy funkcję prezesa SN powinien przejąć sędzia Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej.

Tak jak zapowiedziała wcześniej prof. Gersdorf, w Izbie Cywilnej SN w środę przed południem rozpoczęła się rozprawa z udziałem sędziów Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera. Sędziowie ci nie dostali zgody prezydenta na dalsze orzekanie po 65. roku życia.

Sędziowie uznali podczas narady przed rozpoczęciem rozprawy, że skład został poprawnie obsadzony, bo przepisy odsyłające sędziów po ukończeniu 65. roku życia w stan spoczynku zostały zawieszone przez Sąd Najwyższy w związku z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wcześniej sędziowie wskazywali, że nie dostali żadnego pisma od Andrzeja Dudy, a oświadczenia medialne prezydenckich ministrów o odesłaniu ich w stan spoczynku nie są wystarczające.

We wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział PAP, że od środy pracami SN kierować będzie najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski.

„Na ten moment nie ma decyzji prezydenta”

Sędzia Zawistowski powiedział w środę rano, że „na ten moment nie ma jeszcze decyzji prezydenta co do tych siedmiu pozostałych sędziów, wśród których jest pan prezes Iwulski i pan prezes Zabłocki”.

– Jeżeli zapowiedź zostanie zrealizowana i dzisiaj takie dokumenty stwierdzające przejście tych sędziów w stan spoczynku zostaną dostarczone do SN, to wtedy zrealizuje się ten zapowiadany wczoraj scenariusz. On wynika z obowiązujących przepisów. Najstarszy stażem prezes zastępuje I prezesa podczas jego nieobecności, a w tej sytuacji nie byłoby innego prezesa poza mną, więc tutaj sytuacja byłaby z tego punktu widzenia dosyć oczywista – zaznaczył.

Mucha: pismo zostanie wysłane

– Prawdopodobnie jeszcze w środę do kierującego obecnie SN sędziego Dariusza Zawistowskiego zostanie wysłane pismo stwierdzające, że z mocy prawa siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku – powiedział w środę prezydencki minister Paweł Mucha.

– Będą takie pisma informacyjne, które będą stwierdzały okoliczność, która nastąpiła z mocy prawa, że sędzia przeszedł w stan spoczynku. Będzie tak, że pan sędzia Dariusz Zawistowski dostanie takie pismo. Pewnie będzie to formuła taka, że będzie to pismo pana ministra Andrzeja Dery do pana prezesa Zawistowskiego, kierującego dzisiaj Sądem Najwyższym z informacją, że „z dniem dzisiejszym w stan spoczynku przeszli” – i tu będzie wskazanie siódemki sędziów – powiedział PAP Paweł Mucha.

źródło:
Zobacz więcej