RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

W tym kraju dziennie ginie 60 osób. Statystyki od lat idą w górę

RPA jest jednym z krajów o najwyższym odsetku morderstw na świecie (fot. REUTERS/Goran Tomasevic)
RPA jest jednym z krajów o najwyższym odsetku morderstw na świecie (fot. REUTERS/Goran Tomasevic)

Liczba zabójstw w Republice Południowej Afryki wzrosła szósty rok z rzędu – wynika z opublikowanych przez tamtejszą policją statystyk. W okresie od kwietnia 2017 r. do marca roku 2018 mordowano w tym kraju 57 osób dziennie.

Władze RPA wezwały dyplomatę USA po tweecie Trumpa

Władze RPA w czwartek wezwały amerykańską charge d'affaires Jessye Lapenn, by zaprotestować przeciwko wpisowi prezydenta USA Donalda Trumpa na...

zobacz więcej

W sumie w tym czasie zabito w RPA 20 336 osób – co w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej oznacza wzrost w wysokości 6,9 proc. (19016 zabójstw). Wśród zabitych było 2930 kobiet, 294 dziewczynki i 691 chłopców.

Zgodnie z opublikowanymi danymi najniebezpieczniejszym obszarem kraju jest Zachodnia Prowincja Przylądkowa, w której leży drugie co do wielkości miasto w kraju – Kapsztad. Na drugim miejscu tej klasyfikacji plasuje się prowincja Gauteng, w której leży stolica Tshwane i będące centrum gospodarczym miasto Johannesburg.

RPA jest jednym z krajów o najwyższym odsetku morderstw na świecie.

Przemawiając w parlamencie, minister ds. policji gen. Bheki Cele oświadczył, że statystyki są takie, jakby RPA ogarnięta była wojną.

– A przecież żyjemy w czasach pokoju – podkreślił. Dodał też, że mieszkańcy tego kraju „nie powinni jako normy traktować codziennego ryzyka bycia porwanym, zgwałconym czy zamordowanym”.

Opublikowane statystyki jak zwykle wywołały w kraju oburzenie, zarówno wśród rządzących, jak i u przedstawicieli opozycji. Południowoafrykańskie siły bezpieczeństwa są regularnie krytykowane z powodu niezdolności do walki z przestępczością.

„Czas białych ludzi w Południowej Afryce dobiegł końca”. Wstrząsający reportaż portalu tvp.info

zobacz więcej

Główny komendant policji Khehla Sitole skarżył się w parlamencie na brak pieniędzy i ocenił, że aby zapewnić odpowiednie działanie służb, potrzeba 62 tys. dodatkowych funkcjonariuszy.

Analityk z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem z Tshwane Gareth Newman podkreślił, że tegoroczne liczby wskazują na „jeden z największych wzrostów liczby zabójstw od początków demokracji w 1994 r”.

– Cieszymy się jednak, że nowe kierownictwo policji widzi skalę problemu i stara się wprowadzić nową politykę – dodał.

Z kolei cytowany przez AFP ekonomista Daniel Silke ocenił na Twitterze, że „wzrost przestępczości w RPA jest bezpośrednio związany z kurczeniem się gospodarki i wynika z braku perspektyw na wzrost ekonomiczny, sprzyjający włączeniu społecznemu”.

Jak wskazuje AFP, Republika Południowej Afryki wciąż zmaga się ze skutkami światowego kryzysu finansowego z 2008 r. Ta najbardziej uprzemysłowiona gospodarka Afryki w ostatnich dwóch kwartałach ponownie pogrążyła się w recesji, a bezrobocie przekracza tam 27 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej