Płaca minimalna w górę. Rząd za podwyżką do 2250 zł

– Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną – na poziomie 2250 zł. To jest jednocześnie też symbol tego, że chcemy, żeby gospodarka polska opierała się o rozwój nie na niskich płacach tylko na rosnących płacach – oświadczył premier na konferencji prasowej w Idzikowicach koło Opoczna (Łódzkie).

Premier przekonywał, że decyzja rządu to kolejny dowód na to, że rząd dotrzymuje obietnic. Przypomniał, że pod koniec rządów poprzedników płaca minimalna wynosiła 1750 zł. Teraz będzie to o 500 zł więcej.

– Pokazujemy czym jest prawdziwy dialog społeczny. Rozmawiamy zarówno z pracodawcami, jak i ze związkami zawodowymi. Jestem przekonany, że Polacy, którzy są narodem pracowitym zasługują na uczciwe, godne życie i godne traktowanie – powiedział premier Morawiecki.

– Dbamy o odpowiedzialny rozwój Polski, dlatego zdecydowaliśmy o podwyżce płacy minimalnej do 2250 zł oraz odmrożeniu płac w sferze budżetowej. Naprawiamy zaniedbania poprzedników. Jednym z naszych celów jest to, aby Polacy solidarnie korzystali z owoców wzrostu gospodarczego – podkreślił szef rządu.


Rząd zdecyduje o płacy minimalnej w 2019 roku

Rafalska: minimalna stawka godzinowa w 2019 r. została ustalona na 14,70 zł

– Minimalna stawka godzinowa w 2019 r. została ustalona na poziomie 14,70 zł, oznacza to wzrost o 7,1 proc. - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister przypomniała, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia wzrośnie również minimalna stawka godzinowa, która wynosi obecnie 13,70 zł. – Jak rośnie minimalne wynagrodzenie, a ta nasza propozycja to jest wzrost o 7,1 proc. w stosunku do tegorocznego minimalnego wynagrodzenia, to stawka godzinowa będzie w 2019 wynosiła 14,70 zł – powiedziała Rafalska.

Wyjaśniała, że zaproponowana kwota – 2250 zł – pozwala zachować relacje minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego. – W sytuacji, kiedy rosną wynagrodzenia, jesteśmy we wzrośnie gospodarczym, nie chcemy, żeby przeciętne wynagrodzenie uciekało – powiedziała Rafalska.

źródło:

Zobacz więcej