Kontrowersje wokół „Wiedźmina”. Netflix nie chce białej Ciri. Fani protestują

W książce Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”, na której oparty ma być serial, Ciri miała białe włosy i zielone oczy (fot. YT/CD Project Red/ Gwent)

W mediach pojawiła się informacja, że twórcy serialu „Wiedźmin” przewidują do roli Ciri aktorkę mającą kolor skóry inny niż biały. Fani serialu protestują, zarzucając Netflixowi uleganie politycznej poprawności.

Główna rola w „Wiedźminie” obsadzona. Geralta zagra Superman

Netflix ogłosił, kto zagra Geralta z Rivii w planowanym serialu „Wiedźmin”. Będzie to Henry Cavill, znany m.in. z filmów „Człowiek ze stali”,...

zobacz więcej

Kilka dni temu na stronie jednego z brytyjskich teatrów pojawiło się ogłoszenie o castingu do roli Ciri w serialu „Wiedźmin”. Jak czytamy na portalu telemagazyn.pl, w ogłoszeniu zaznaczono, że do roli Ciri poszukuje się aktorek z grupy BAME, czyli „Black, Asian, minor ethnicity”.

Dobrana według takich kryteriów aktorka znacząco odbiegałaby od książkowego oryginału. Fani serialu zarzucają Netflixowi polityczną poprawność i dyskryminację białych aktorek.

W związku ze sprawą zorganizowano internetową petycję, w której apeluje się do twórców serialu, by w wyborze serialowej Ciri kierowali się nie pochodzeniem etnicznym aktorki, a jej umiejętnościami aktorskimi. Petycję podpisało już ponad 27 tys. osób.

W książce Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”, na której oparty ma być serial, Ciri miała jasną skórę, białe włosy i zielone oczy.

To nie pierwsza budząca kontrowersje tego typu decyzja Netflixa. W serialu „Troja: Upadek miasta” czarnoskórzy aktorzy grali postaci Zeusa i Achillesa.

źródło:
Zobacz więcej