RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egipscy archeolodzy odkryli nieznany grobowiec. Fascynujące zdjęcia

Odkrycia dokonał zespół egipskich archeologów (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Na królewskim cmentarzysku z czasów Średniego Państwa (ok. 2050-1760 r. p.n.e.) w Egipcie archeolodzy odsłonili wejście do nieznanego elitarnego grobowca – informuje serwis internetowy Egypt Independent.

Archeolodzy odkryli ruiny sprzed 3 tys. lat na dnie Morza Czarnego

Archeolodzy badający dno Morza Czarnego wokół wyspy Św. Tomasza w południowej części wybrzeża Bułgarii odkryli kamienne bloki. Niegdyś były one...

zobacz więcej

Odkrycia dokonał zespół egipskich archeologów prowadzący wykopaliska na cmentarzysku w El-Lisht – miejscu pochówku władców i królewskich dostojników z czasów panowania Dynastii XII (ok. 1976-1794 r. p.n.e.) i XIII (ok. 1794-1730 r. p.n.e.), położonym na zachodnim brzegu Nilu na skraju Pustyni Libijskiej, ok. 60 km na południe od Kairu.

Jak poinformował Adel Okasha z Biura Starożytności Kairu i Gizy, w odległości 300 metrów na północny wschód od piramidy faraona Senusereta I, panującego w latach 1947-11 p.n.e., naukowcy odsłonili w zboczu skalnego wzgórza wejście do starożytnego grobowca, złożonego z dwóch elementów architektonicznych.

W pierwszej części znajduje się otwarty dziedziniec, z którego prowadzi wykuty w skalnym zboczu wysklepiony korytarz z hieroglificznymi inskrypcjami na ścianach, wiodący do sali z kilkoma bocznymi przegrodami.

Słowiańska osada w Afryce? Odkrycie polskich archeologów

Odnaleźli prawdopodobne miejsce zaginionej osady słowiańskiej w Maroku i nawiązali kontakty z afrykańskimi naukowcami. Archeolodzy ze Szczecina i...

zobacz więcej

W skład drugiej części grobowca wchodzi krypta grobowa, umieszczona na głębokości trzech metrów pod powierzchnią dziedzińca, połączona z nim pionowym szybem o wymiarach 1 m na 0,8 m.

W zachodniej ścianie krypty znajduje się przejście do pierwszej komory grobowej, zaś w południowej ścianie znajduje się wejście do kolejnych komór, które będą badane przez archeologów dopiero podczas kolejnego sezony prac badawczych.

Mimo odkrycia inskrypcji na ścianach naukowcom jeszcze nie udało się ustalić imienia właściciela grobowca. Według przedstawicieli Ministerstwa Kultury Egiptu będzie to prawdopodobnie możliwe po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

źródło:

Zobacz więcej