Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

To on zaprojektował słynną „skarbonkę”. Karol Śliwka nie żyje

Karol Śliwka stał się ekspertem w dziedzinie projektowania graficznego (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Karol Śliwka, autor kultowych znaków graficznych, plakatów i etykiet, zmarł w poniedziałek w Cieszynie w wieku 85 lat. Zasłynął jako twórca słynnej „skarbonki” – logo banku PKO. Projektował też m.in. opakowania wielu produktów Wedla oraz popularnych męskich kosmetyków w czasach PRL.

Odszedł Mariusz Hermansdorfer – wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Mariusz Hermansdorfer, historyk sztuki i krytyk zmarł w nocy z soboty na niedzielę w wieku 78 lat. Kierował wrocławskim muzeum przez 30 lat – do...

zobacz więcej

– Trudno przecenić wpływ, jaki Karol Śliwka wywarł na kształt kultury wizualnej polskiej codzienności. Jego niezwykle bogaty dorobek – znaki graficzne, plakaty, opakowania czy etykiety, na stałe wpisały się w kanon polskiego projektowania graficznego – powiedziała Dorota Lewandowska z Muzeum Miasta Gdyni.

Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 r. w Harbutowicach koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Po studiach na wydziale malarstwa warszawskiej ASP pozostał w stolicy. Zadebiutował w 1957 r. w ogólnopolskim konkursie na projekty graficzne opakowań papierosów. Otrzymał w nim pierwszą nagrodę za opakowanie papierosów „Syrena”.

Pierwszy znak – Wydawnictw Naukowo-Technicznych – zaprojektował pięć lat później. Choć nie zdobył wówczas nagrody, to oficyna wybrała właśnie jego projekt.

Później projektował opakowania, znaczki pocztowe, okładki, plakaty i etykiety. W 1969 r. zdobył Złoty Medal na Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach. Zwycięski projekt „Październik – miesiącem oszczędności” stał się pierwowzorem dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce znaków – znaku PKO w formie literniczej skarbonki z wpadającą złotówką. Artysta stał się ekspertem w dziedzinie projektowania graficznego. Był doradcą w zakładzie projektowania opakowań Spółdzielni „Znak” i członkiem wielu komisji artystycznych, m.in. komisji estetyki opakowań przy ministerstwie Przemysłu Lekkiego, komisji opakowań przy Zarządzie Głównym ZPAP, a także przy resorcie Kultury i Sztuki.

Zaprojektował ponad 400 znaków graficznych, które kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności. Jego prace do dziś funkcjonują w przestrzeni publicznej, a twórczość inspiruje kolejne pokolenie grafików.

W prestiżowej publikacji „Logo Modernism” Jensa Muellera i Juliusa Wiedemanna, wydanej w 2015 r., Śliwka znalazł się wśród ośmiu najwybitniejszych twórców znaków graficznych. Miał w swoim dorobku ponad 100 nagród w dziedzinie znaków graficznych, plakatów i opakowań.

źródło:

Zobacz więcej