RAPORT

Wojna na Ukrainie

Największy zamach w dziejach świata. 17. rocznica ataku na World Trade Center

Zamachy przeprowadzili bojownicy Al-Kaidy (fot. REUTERS/Brad Rickerby JDP)
Zamachy przeprowadzili bojownicy Al-Kaidy (fot. REUTERS/Brad Rickerby JDP)

Amerykanie obchodzą we wtorek 17. rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września. Główna ceremonia odbędzie się tradycyjnie pod pomnikiem zamachów na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Prezydent Donald Trump odda hołd poległym podczas ceremonii w Pensylwanii, gdzie spadł jeden z porwanych samolotów.

Opublikowano nieznane nagranie z zamachów na World Trade Center

Nieznane wcześniej nagranie wideo z 11 września 2001 r. opublikowano w internecie. Wideo wykonane przez operatora Marka LaGangę, który w chwili...

zobacz więcej

„Wieża głosów” – tak nazywa się pomnik ofiar katastrofy samolotu porwanego przez terrorystów z Al-Kaidy, który rozbił się w Shanksville w Pensylwanii. Wysoka na 93 metry konstrukcja składająca się z 40 poruszanych wiatrem dzwonów upamiętnia 40 pasażerów, którzy znajdowali się wówczas na pokładzie maszyny United Airlines podczas lotu oznaczonego numerem 93. – Odgłos zawsze będzie się zmieniał z wiatrem. W ten sposób stanie się swego rodzaju żywym pomnikiem – mówi architekt pomnika Paul Murdoch.

W Nowym Jorku przy pomniku ofiar ataków na World Trade Center zgromadzą się rodziny ofiar zamachów, strażacy, policjanci, lokalni politycy i mieszkańcy miasta. Oddadzą oni hołd ponad 2700 ofiarom ataków. Ceremonie z udziałem szefów Pentagonu, dowódców wojskowych, żołnierzy i rodzin zabitych odbędą się także obok Pentagonu, gdzie uderzył jeden z uprowadzonych samolotów.

Zamachy z 11 września 2001 roku zostały przeprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy. Zginęło w nich prawie 3000 osób. Był to najtragiczniejszy atak na Stany Zjednoczone od czasu bombardowania Pearl Harbor w grudniu 1941 roku. Bezpośrednim skutkiem zamachów był atak USA na Afganistan i trwająca wiele lat wojna z terroryzmem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej