RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkanie plus. Domy wielorodzinne także z drewna

Wiele polskich firm produkuje domy z drewna, ale głównie na eksport (fot. Pexels)

W rządowym programie Mieszkanie plus będzie można budować domy wielorodzinne z drewna – informuje „Rzeczpospolita”. We wtorek, 11 września wchodzi w życie nowelizacja prawa ochrony środowiska. Przewiduje ona powołanie do życia spółki akcyjnej Polskie Domy Drewniane, która w przyszłości będzie budowała domy z drewna pod wynajem.

PKP SA przekazały kolejne grunty na potrzeby programu Mieszkanie Plus

– Podpisaliśmy kolejne dziewięć umów przedwstępnych na przekazanie gruntów na potrzeby Mieszkania Plus – powiedział prezes PKP SA Krzysztof...

zobacz więcej

Dziennik informuje, że spółka będzie mogła także nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać drewno, rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna.

Nowe przepisy przewidują również, że założycielami Polskich Domów Drewnianych będą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy spółki ma wynieść 50 mln złotych.

Przepisy przewidują też limit wydatków NFOŚiGW w latach 2018-2027. W 2018 roku wyniesie 60 mln zł, w 2019 roku – 500 mln zł, w 2020 roku – 400 mln zł.

W Polsce powstaje mało budynków mieszkalnych z drewna. Głównie są to domy jednorodzinne. „Rz” zwraca uwagę, że to paradoks, ponieważ jesteśmy jednym z największych producentów tego surowca na świecie. W naszym kraju działa wiele firm, które produkują tego typu domy, ale na eksport, głównie do Skandynawii i Niemiec.

źródło:
Zobacz więcej