RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nadmiar alkoholu wpływa na męski mózg inaczej niż na żeński

Ekspresja genów to proces, w którym geny są aktywowane, aby wytwarzać białka wykorzystywane przez komórkę – na przykład do budowy nowych tkanek czy hormonów (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Ekspresja genów to proces, w którym geny są aktywowane, aby wytwarzać białka wykorzystywane przez komórkę – na przykład do budowy nowych tkanek czy hormonów (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Nadużywanie alkoholu działa na mózg myszy w sposób zależny od płci – informuje pismo „Frontiers in Genetics”. W przypadku samic powtarzające się nadużywanie alkoholu wpływało na geny związane z sygnalizacją hormonalną i funkcjonowaniem układu immunologicznego, natomiast u samców – na geny związane z sygnalizacją nerwową.

Każda dawka alkoholu szkodzi zdrowiu, ale „nie trzeba być abstynentem”

Nie ma takiej ilości alkoholu, która nie jest szkodliwa dla zdrowia – wynika z najnowszego raportu, opublikowanego przez naukowe czasopismo...

zobacz więcej

Część mózgu związana z uzależnieniem to jądro półleżące (nucleus accumbens). Naukowcy z Oregon Health & Science University badali w jądrze półleżącym myszy wpływ wielokrotnego upijania się na ekspresję 384 genów, wcześniej zidentyfikowanych jako mające związek z uzależnieniami i nastrojem.

Ekspresja genów to proces, w którym specyficzne geny są aktywowane, aby wytwarzać białka wykorzystywane przez komórkę – na przykład do budowy nowych tkanek czy hormonów.

Spośród łącznie 106 genów, na które wpływało nadmierne spożywanie alkoholu, tylko 14 podlegało pod wpływem częstego picia zmianom zarówno u samców, jak i samic.

Co ciekawe, aktywność tylko czterech z tych 14 genów zmieniała się w tym samym kierunku, zaś u każdej płci 30 najważniejszych genów regulowanych przez nadmierne spożywanie alkoholu nie było tymi samymi genami.

Uzyskane wyniki mają istotne znaczenie dla leczenia zaburzeń spowodowanych nadużywaniem alkoholu, ponieważ podkreślają znaczenie terapii odpowiednio dobranej do pacjentów płci męskiej i żeńskiej.

Jak zaznaczają autorzy, potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy zmiany w ekspresji genów znajdują odbicie w zachowaniu oraz różnicach fizjologicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej