RAPORT

Pogarda

Czaputowicz: Zmieniliśmy kadrę kierowniczą MSZ niemal w 100 proc.

„Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób, które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb” – powiedział minister spraw zagranicznych (fot. Tymon Markowski/MSZ)
„Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób, które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb” – powiedział minister spraw zagranicznych (fot. Tymon Markowski/MSZ)

Najnowsze

Popularne

Kadra kierownicza resortu została zmieniona niemal w 100 proc; na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób, które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb ani absolwentów MGIMO – powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Zmiany w MSZ. Minister Czaputowicz odwołał 10 ambasadorów

Jacek Czaputowicz rozwiązał gabinet polityczny; odwołano także m.in. 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata br., 9 dyrektorów...

zobacz więcej

– Możemy powiedzieć, że kadra kierownicza resortu została zmieniona niemal w 100 proc. – mówił podczas inauguracji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej MSZ Czaputowicz.

– Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób - czy to w kraju, czy to na placówkach - które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb albo byłyby absolwentami moskiewskiej MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) – dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że rotacja kadr jest „potrzebna dla skuteczności działania”, „jest to zalecenie w ramach służby cywilnej, i jest ona czymś normalnym w instytucjach europejskich”.

– Jednak w przypadku dzisiejszej Polski, powiedzmy to wyraźnie, ważne jest także kryterium utożsamiania się z polityką rządu. Są oczekiwania pewnej gwarancji tego utożsamiania się – podkreślił.

Czaputowicz poinformował, że od czasu zaprzysiężenia rządu byłej premier Beaty Szydło wymienionych zostało lub w najbliższym czasie wymienionych zostanie 86 spośród 101 ambasadorów, z czego 28 od lutego bieżącego roku, kiedy to on sam zapowiedział zmiany w resorcie.

Szef MSZ dodał, że zmiany objęły także niemal wszystkie ze 111 stanowisk dyrektorów i wicedyrektorów departamentów w resorcie, z czego 46 od lutego br.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej