Zakończyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. (fot. PAP/Rafał Guz)

Ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda, zamykając w sobotę tegoroczną odsłonę akcji Narodowe Czytanie.

Cała Polska czyta „Przedwiośnie”. Narodowe Czytanie rozpoczęła para prezydencka

W tym roku Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbędzie się w ponad 2700 miejscach na całym świecie. To rekordowy zasięg akcji....

zobacz więcej

Jak podkreślił prezydent, „chcielibyśmy, aby to czytanie »Przedwiośnia« i innych dzieł naszej literatury łączyło nas w tym, co dla nas ważne, w naszej tradycji, historii i duchu, z którego wypłynęła ta niepodległość i wolność, którą odzyskaliśmy przed 100 laty i którą teraz możemy się cieszyć”.

– Przeżywamy wielką radość z tego, że ta wspaniała akcja Narodowego Czytania rozprzestrzenia się i przyciąga do czytania książek – zaznaczył Duda.

Podczas tegorocznej edycji w 2955 miejscach na całym świecie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jak powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, „Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie, na której w akcję włączyli się polarnicy z Polskiej stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego”.

– W odpowiednim czasie, jak co roku, ogłosimy możliwość wskazywania tych tytułów, które są dla państwa interesujące i które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku – poinformował prezydent.

Otwierając Narodowe Czytanie w sobotę rano Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano „sumieniem polskiej literatury”, a w „Przedwiośniu” pisarz „nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 roku, wracającej na mapę polityczną Europy, odradzającej się Rzeczpospolitej, jakie tu są poglądy, jak one się ze sobą ścierają, ale także walki o obronę granic - to wszystko przeżywając niezwykle skupił właśnie w tej wspaniałej powieści” – mówił Andrzej Duda.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w rekordowej liczbie miejsc - było ich ponad 2950. Jak mówiła pierwsza dama, otwierając akcję, „nie tylko liczba miejsc robi wrażenie, ale też kreatywność organizatorów. Przedwiośnie czytane jest m.in. na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie, na plaży w Rewalu, w środkach komunikacji miejskiej np. w Żorach, Szczecinie, Sochaczewie” – zauważyła.

Narodowe Czytanie miało miejsce w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz w aż 142 teatrach.

Odbywało się na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie ale też w domowym zaciszu.

źródło:

Zobacz więcej