RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Zwyciężymy pracą i determinacją

– Mamy program dla samorządów, który jest przygotowany w dialogu. Jest on związany z rzeczywistością, ma charakter praktyczny. Nie opiera się na rzeczywistości wymyślonej, trzymamy się faktów – powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej we Wrocławiu. – Zwyciężymy pracą i determinacją – zapewnił.

Lubnauer: PiS zbliża się do naszych domów. Schetyna: Obronimy samorządy

– PiS zbliża się do naszych domów, już puka do naszych drzwi, zagląda za firanki – ostrzegała Katarzyna Lubnauer podczas konwencji wyborczej...

zobacz więcej

W sobotę we Wrocławiu odbywa się pierwsza konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości.

Lider PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystapieniu mówił, że każde wybory, także te samorządowe, są konkurencją ludzi i programów. – My mamy program dla samorządów. To jest program przygotowany w dialogu. Odbyliśmy setki, naprawdę setki spotkań, w całym kraju, rozmawialiśmy z różnymi ludźmi i z tej rozmowy – ale także z konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin – powstał nasz program – mówił prezes PiS.

Jak podkreślił, program PiS „związany jest z rzeczywistością, ma charakter praktyczny, nie opiera się na żadnej rzeczywistości wymyślonej, na czymś, czego nie ma”. – Trzymamy się faktów, chodzimy po ziemi – powiedział Kaczyński.

Zaznaczył, że program jego partii ma charakter ogólnopolski, ale jest również podzielony na wiele programów lokalnych, dla małych ojczyzn. – Jednocześnie jest to program spójny – zapewnił Kaczyński.

„Wojna polityczna niszczy współpracę”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jego ugrupowanie nie chce, by ogólnokrajowy spór polityczny przenosił sie na poziom samorządowy. Wyraził przekonanie, że na linii władza państwowa-samorząd najważniejsza jest współpraca, a wojna polityczna, narzucona przez opozycję, tę współpracę niszczy.

Przekonywał też, że program PiS ma na celu przybliżyć Polskę do standardów życia na Zachodzie. Podkreślił, że celem jest „nie tylko to, żeby Polacy żyli coraz lepiej, ale także żeby mogli w stosunkowo krótkim historycznie rzecz biorąc czasie powiedzieć nic już nas nie dzieli, jeśli chodzi o poziom życia i komfort życia od tych, którzy żyją na zachód od naszych granic”. – Żeby ta historyczna przepaść, która trwa właściwie przez całe nasze dzieje została zasypana – powiedział Kaczyński.

„Wrocław potrzebuje koalicji z mieszkańcami”

Po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, na mównicę wyszła kandydatka PiS na prezydenta miasta, Mirosława Stachowiak-Różecka. – Wrocław potrzebuje dziś najważniejszej koalicji – koalicji z mieszkańcami – powiedziała. Jak mówiła, „pora podejść odpowiedzialnie do spraw miasta, pora na miasto gospodarne”.

Jako naważniesze dla Wrocławia rozwiązania wskazała bezpłatną komunikację, walkę ze smogiem i szybką kolej miejską. Obiecała m.in. przywrócenie medycznej pomocy wieczorowej, pomoc „najsłabszym, seniorom, chorym” i inwestycje w infrastrukturę sportową. – Nie będziemy nikogo wykluczać, bo każdy jest ważny – powiedziała.

– Lepsze miasto to codzienność na najwyższym poziomie (...) To przyjazna i powszechnie dostępna infrastruktura, kompletne osiedla ze szkołami, żłobkami przedszkolami, placami zabaw. Osiedla zielone, czyste i bezpieczne, osiedla dobrze skomunikowane, dlatego będę stawiać na sprawną, szybką i bezpłatną komunikację publiczną w naszym mieście – mówiła Stachowiak-Różecka.

PiS wypomina Platformie niezrealizowane obietnice

We Wrocławiu odbędzie się dziś pierwsza konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie której zaplanowane jest wystąpienie prezesa partii...

zobacz więcej

Morawiecki: Mamy program dla Dolnego Śląska

– Mamy program dla Dolnego Śląska, chcemy brać udział w uczciwym sporze na programy, na wiarygodność i skuteczność, dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy słowa także w samorządzie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który również przybył na konwencję.

– W tym demokratycznym sporze, sporze na programy, sporze na to, co jest najważniejsze dla obywateli, na wiarygodność, skuteczność, na rzetelność, na solidność – chcemy brać udział w uczciwy sposób – mówił szef rządu.

Jak podkreślił, ugrupowanie rządzące „chce pokazywać, co potrafiło zrobić, gdzie słowa dotrzymuje”. – A dotrzymaliśmy (słowa) w rządzie i dotrzymamy go również w samorządzie – zadeklarował premier.

– Koleje, dworce, komunikacja – tu widać bardzo wyraźnie, co to jest zwijanie państwa. Nasi poprzednicy zamykali linie kolejowe. Dolny Śląsk to ten region nie tylko Polski, ale Europy, gdzie gęstość linii kolejowych była niegdyś największa – mówił Morawiecki, zwracając uwagę, że wiele torów kolejowych np. w okolicach Głogowa oraz Lubina zostało w ostatnich latach zamkniętych. – My odtworzymy te tory kolejowe, to jest w naszym programie – zadeklarował premier.

Przypomniał też, że program PiS przewiduje odbudowę posterunków policji w Polsce. – To jeden z najbardziej wstydliwych punktów dla naszych konkurentów politycznych, dla PSL i dla Platformy, bo w mniejszych miastach powiatowych, w miastach – stolicach gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich – zamknęli ponad połowę posterunków policji. Wstyd. My te posterunki odbudowujemy – zapowiedział szef rządu.

Spotkanie we Wrocławiu jest pierwszym z cyklu konwencji wojewódzkich, które organizuje Prawo i Sprawiedliwość.

Po konwencji – jak poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek – szef rządu wyruszy kampanijnym „PiS-busem” na spotkanie z mieszkańcami Jelcza Laskowic, które odbędzie się o godz. 15:30 i Wałbrzycha (godz. 18:00).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej