Lubnauer: PiS zbliża się do naszych domów. Schetyna: Obronimy samorządy

PiS już puka do naszych drzwi, chce zniszczyć samorządy - ostrzegają Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna (fot. tt/platforma_org)

– PiS zbliża się do naszych domów, już puka do naszych drzwi, zagląda za firanki – ostrzegała Katarzyna Lubnauer podczas konwencji wyborczej Platformy i Nowoczesnej. W obradach uczestniczy Barbara Nowacka, przewodnicząca lewicowej Inicjatywy Polskiej.

PiS wypomina Platformie niezrealizowane obietnice

We Wrocławiu odbędzie się dziś pierwsza konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie której zaplanowane jest wystąpienie prezesa partii...

zobacz więcej

Konwencja stanowi inaugurację kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej, stanowiącej porozumienie PO, Nowoczesnej i lewicowej Inicjatywy Polskiej, której szefuje Barbara Nowacka.

Konwencję otworzył przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, który obiecał „walkę o Polskę przyzwoitą, szczęśliwą, dostatnią, w której władza służy obywatelowi”.

– Nasi przeciwnicy z PiS nie idą do tych wyborów, żeby przejąć samorządy, ale żeby samorządy zniszczyć. Przeszkadzają im w budowie monopartyjnego molocha, które przywołuje najgorsze historyczne skojarzenia – mówił Schetyna.

– Jesteśmy tu razem, bo w tych wyborach, po raz pierwszy od 1990 roku nie walczymy o to, jaka partia będzie miała w samorządach większość. Dziś walczymy o samo przetrwanie demokratycznego samorządu – oświadczył szef Platformy.

Zdaniem Schetyny nadchodzące wybory (samorządowe, następnie europejskie, parlamentarne i prezydenckie) to „cztery bitwy, jedna po drugiej, które zdecydują, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy, czy będziemy dumnym, bogatym, bezpiecznym narodem, czy na lata pogrążymy się w chaosie, nienawiści i kompletnej izolacji. Czy Polska będzie należeć do Polaków, czy do partyjnej nomenklatury PiS”.

Szef PO przedstawił sześciopunktowym program Koalicji. Składają się na niego: „szkoła równych szans”, w której nauczyciele będą pomagać w odrabianiu lekcji tak, by uczniowie nie musieli robić tego w domu, darmowy transport miejski również dla uczniów a także pomoc dla seniorów.

PiS wypomina Platformie niezrealizowane obietnice

We Wrocławiu odbędzie się dziś pierwsza konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie której zaplanowane jest wystąpienie prezesa partii...

zobacz więcej

Kolejny punkt to „Polska bez smogu”. Zdaniem Schetyny nasza ojczyzna z winy PiS stała się importerem śmieci z całego świata. Polityk obiecał także powrót do programu orlików i schetynówek, wzbogaconych o drogi dla rowerów. Zapowiedział również likwidację administracji państwowej na poziomie województw.

Przemawiająca po Grzegorzu Schetynie Katarzyna Lubnauer również przestrzegała przed możliwością zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w samorządach lokalnych.

– Pamiętajcie: wrogowie samorządu nie śpią, PiS zbliża się do naszych domów, już puka do naszych drzwi, zagląda za firanki, oni chcą pouczać Polki i Polaków jak żyć, o czym marzyć i czego mają pragnąć dla swoich wspólnot – uprzedzała przewodnicząca Nowoczesnej. – Na to nie ma naszej zgody – zapewniła.

„Kluczem do zwycięstwa” – jak to ujęła Lubnauer – ma być mobilizacja. – W szczególności mobilizacja kobiet. Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety. To my, kobiety, udowodniłyśmy, jaka jest siła naszej determinacji i solidarności. My, Polki, pokazałyśmy, że jesteśmy w stanie się zjednoczyć i wygrać z przeciwnikiem, który na pierwszy rzut oka wydawał się niepokonany – mówiła.

– Stanęłyśmy ramię w ramię na ulicach i pod Sejmem, wygrałyśmy podczas Czarnego protestu batalię o naszą wolność, o prawa kobiet, o prawa człowieka, prawa wszystkich Polek i Polaków" - przypominała Lubnauer.

Nowacka: Opozycję podzielić na dwa bloki

– Opozycja powinna iść do przyszłych wyborów parlamentarnych w dwóch blokach - konserwatywnym i liberalno-lewicowym – uważa liderka stowarzyszenia...

zobacz więcej

Barbara Nowacka zapowiedziała „łatwo dostępne gabinety ginekologiczne, bez klauzuli sumienia” a także „apteki z dostępną od zaraz antykoncepcją awaryjną”. Tym mianem niektóre środowiska określają środki mające również działanie wczesnoporonne, a więc działające nie antykoncepcyjne, lecz zabijające żyjące już pod sercem matki dziecko.

Szefowa Inicjatywy Polskiej zapowiedziała też, że dzięki wysiłkom jej środowiska już niedługo po wyborach samorządowych dzieci w Łodzi, rządzonej obecnie przez PO, „nie będą wychodziły głodne ze szkoły”.

Kandydatami Koalicji Obywatelskiej do samorządów będą m.in. Jakub Hartwich i Adrian Glinka, których opiekunowie przyprowadzili do Sejmu na czterdziestodniowy tzw. protest niepełnosprawnych. Hartwich kandyduje do rady miasta Torunia, zaś Glinka do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

W trakcie konwencji przemawiali także kandydaci na prezydentów miast: Rafał Trzaskowski (Warszawa), Jarosław Wałęsa (Gdańsk), Jacek Sutryk (Wrocław) oraz ubiegający się o reelekcję obecni prezydenci: Poznania - Jacek Jaśkowiak i Białegostoku - Tadeusz Truskolaski.

źródło:
Zobacz więcej