RAPORT

Wojna na Ukrainie

Schowali skarb przed włamywaczami. Tak dobrze, że pozostał w ukryciu 1700 lat

Rzymskie monety z IV w. uznano za prawdziwy skarb (fot. Faye Minter, Suffolk County Council Archaeology Service)
Rzymskie monety z IV w. uznano za prawdziwy skarb (fot. Faye Minter, Suffolk County Council Archaeology Service)

300 rzymskich złotych monet, pochodzących prawdopodobnie z IV wieku, znaleziono w mieście Como na północy Włoch. Zdaniem archeologów to prawdziwy skarb, który jest wart miliony.

Ten statek pływał po Wiśle w czasach Kolumba. Jest dłuższy niż jego jednostki

Ma 31,2 metra długości, ponad 7 m szerokości, a wysokość burt sięga blisko 1,5 m. Zbudowany około 1481 roku statek został wydobyty w Czersku ze...

zobacz więcej

Doskonale zachowane monety ze złotego kruszcu znajdowały się w kamiennej amforze, która była umiejscowiona w ziemi na głębokości około metra.

Odnaleziono ją podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie budowy w miejscu dawnego teatru, a wcześniej klasztoru w centrum miasta. Jak wyjaśnił prezes stowarzyszenia archeologicznego z Como, Giancarlo Frigerio, na tym terenie stały w czasach Cesarstwa Rzymskiego domy arystokracji.

– To może być jeden z najważniejszych rzymskich skarbów – powiedział Frigerio. – Amfora została przypuszczalnie ukryta między murami domu na wypadek włamania, zapewne podczas najazdów – dodał.

Znaleziskiem zajął się urząd ochrony nad zabytkami, który wstrzymał prowadzone tam roboty budowlane, a zainteresował się nim również minister kultury Włoch Alberto Bonisoli.

– Nie znamy jeszcze szczegółów znaczenia historycznego i kulturowego tego znaleziska, ale obszar ten jest prawdziwym skarbem dla naszej archeologii – powiedział minister. – To odkrycie napełnia mnie dumą – wyznał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej