RAPORT

Pogarda

Premier dla tvp.info: Nie można kryć prawdy o FOZZ, dzięki niemu rosły fortuny nomenklaturowe

Premier na spotkaniu z dziennikarzami (fot. PAP/Marcin Obara)
Premier na spotkaniu z dziennikarzami (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

– Cieszę się, że w końcu po latach nasi partnerzy amerykańscy zrozumieli, że nie można kryć prawdy z przeszłości, bo FOZZ to była matka wszelkich afer – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info premier Mateusz Morawiecki, komentując wydanie Polsce Dariusza Przywieczerskiego, byłego prezesa Universalu i domniemanego „mózgu afery FOZZ”.

Portal tvp.info: po 12 latach Amerykanie wydadzą „mózg afery FOZZ”

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza doniesienia TVP o wydaniu przez amerykański sąd zgody na ekstradycję Dariusza Przywieczerskiego, osoby...

zobacz więcej

Dariusz Przywieczerski ma trafić do Polski w sobotę.
– Cieszę się, że w końcu po latach nasi partnerzy amerykańscy zrozumieli, że nie można tutaj kryć prawdy z przeszłości, bo FOZZ to była matka wszelkich afer. Przypomnijmy, że z dzisiejszych polityków również Dariusz Rosati był członkiem rady nadzorczej FOZZ-u. I Leszek Balcerowicz był blisko FOZZ-u. Pamiętam kiedyś w „Rzeczpospolitej” list wyjaśniający, w którym pan Lawina przekazywał informacje, że Geremek i Balcerowicz mówili o FOZZ-ie, że lepiej się tym nie zajmować. Potem zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. A więc o FOZZ-ie można mówić same najgorsze rzeczy. To wielkie fortuny nomenklaturowe, które rosły. Nie bez powodu afera FOZZ nazywana jest matką wszystkich afer. Dariusz Przywieczerski był jednym z mózgów tamtych operacji –powiedział premier Morawiecki.

Ekstradycję nazwał zwycięstwem. – To konsekwencja naszych działań. Rozliczanie tych wielkich afer. Jako minister finansów też mierzyłem się z wielkimi współczesnymi aferami, czyli mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi, i widziałem te mafie na własne oczy, te próby wyłudzeń pieniędzy – powiedział i dodał, że to już inne mechanizmy niż wtedy. – FOZZ czy afera alkoholowa, czy tytoniowa z tamtych lat to wielkie grzechy pierworodne III Rzeczypospolitej – podkreślił szef polskiego rządu.

Pytany o ucieczkę Przywieczerskiego przed sprawiedliwością ocenił, że to ukazuje III RP w całej swej krasie i brzydocie. – Wiele rzeczy jest do wyjaśnienia i pokazujemy tym samym swoją konsekwencję – mówił.

Premier Morawiecki spotkał się dziennikarzami w Warszawie podczas streamupu, w którym udział wzięli także kandydaci Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach samorządowych. Spotkanie było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej