RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chińczycy wykluczeni z przetargu na północną obwodnicę Krakowa

Konsorcjum firm Stecol Corporation z Chin i Polbud Pomorze zaproponowało najniższą cenę za zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy, wynoszącą blisko 1,290 mld zł  (fot. TT/GDDKiA)
Konsorcjum firm Stecol Corporation z Chin i Polbud Pomorze zaproponowało najniższą cenę za zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy, wynoszącą blisko 1,290 mld zł (fot. TT/GDDKiA)

Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła z przetargu na północną obwodnicę Krakowa konsorcjum z udziałem firmy chińskiej, które wygrało to postępowanie. Minister infrastruktury zapowiedział, że będzie dążył do zwiększenia finansowania zadania, aby zostało ono zrealizowane.

Gorączkowe polowanie. Wpływy z e-myta wiszą na włosku

Instytut Łączności musiał odwołać przetarg na podwykonawców, którzy mieli mu pomóc w przejęciu systemu poboru opłat od Kapscha. Na gorączkowe...

zobacz więcej

Konsorcjum firm Stecol Corporation z Chin i Polbud Pomorze zaproponowało najniższą cenę za zaprojektowanie i zbudowanie północnej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, wynoszącą blisko 1,290 mld zł. Tylko najtańsza oferta mieści się w kosztorysie inwestorskim, bowiem zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania blisko 1,340 mld zł brutto.

Kolejne pod względem ceny są oferty: konsorcjum Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut z Turcji, Mosty Łódź oraz Gulermak sp. z o.o. (1,428 mld zł); konsorcjum Budimex oraz Strabag (1,471 mld zł); konsorcjum Salini Impregilo z Włoch i Salini Polska (1,525 mld zł), firmy Toto z Włoch (1,540 mld zł); firmy Astaldi z Włoch (1,574 mld zł); Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor (1,581 mld zł) oraz firmy PORR (1,816 mld zł).

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut, dwa pierwsze konsorcja odwołały się od wyników przetargu do KIO, wykazując, że jedna z osób wskazanych w dokumentach przetargowych nie posiada uprawnień wymaganych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).

Unieważnienie najkorzystniejszej oferty

Według rzeczniczki, KIO przychyliło się do tej argumentacji i nakazało unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty i ponowne zbadanie ofert z wykluczeniem konsorcjum z udziałem chińskiej firmy.

– Zgodnie z tym orzeczeniem drugie pod względem ceny konsorcjum zostanie wezwane do przedstawienia w odpowiednim terminie dokumentów niezbędnych do wyboru oferty. GDDKiA zwróci się również do Ministra Infrastruktury o zwiększenie kwoty niezbędnej do realizacji tej inwestycji. Jeżeli GDDKiA otrzyma taki aneks, to będzie mogła przystąpić do podpisania umowy – wyjaśniła Mikrut.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraził w piątek przekonanie, że decyzja w tej sprawie będzie pozytywna.

– Nie wyobrażam sobie, że powtarzamy przetarg, tym bardziej iż wiemy, że dzisiaj ceny (...) są dużo wyższe niż te przed rokiem, wobec czego nie należy się spodziewać, że powtórzony przetarg spowoduje, iż będą to oferty relatywnie niższe aniżeli te, które dzisiaj mamy obowiązek brać po uwagę – powiedział dziennikarzom Adamczyk.

Minister rozwoju: Polska może stracić 1,3 mld euro funduszy unijnych dla regionów

Aż dziewięć regionów może w najbliższym czasie stracić znaczące środki z UE – mówił na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy...

zobacz więcej

Jak podkreślił, do tej pory zostało bardzo dużo zrobione w sprawie północnej obwodnicy Krakowa, a inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla miasta i całego układu komunikacyjnego kraju.

– Ta droga jest potrzebna i jesteśmy pełni determinacji, żeby ją zrealizować – zapowiedział.

– Oczywiście jesteśmy w obowiązku konsultować te decyzje z resortem finansów oraz rozwoju, ale mam nadzieję że, jak do tej pory, premier Mateusz Morawiecki, rząd i poszczególni ministrowie będą przychylni dla tej inwestycji, bo ona służy wszystkim – dodał Adamczyk.

Kiedy zakończy się budowa?

Budowa północnej obwodnicy Krakowa jest związana z realizacją rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, co zapewnia jej finansowanie. Trasa ma być gotowa w 2022 r.

Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie mieć prawie 15 km. W ramach zadania zmodernizowany będzie istniejący fragment trasy od węzła Modlniczka (Radzikowskiego) do węzła Modlnica o długości 2,5 km oraz zbudowana nowa droga ekspresowa o długości 12,3 km do węzła Kraków Mistrzejowice, gdzie połączy się z planowaną drogą ekspresową S7. Obwodnica ma mieć dwie jezdnie, a na każdej z nich po trzy pasy ruchu.

W ciągu trasy powstaną węzły drogowe Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice. Ze względu na gęstą zabudowę część drogi przebiegać ma tunelem pod centrum Zielonek, w Batowicach, a także na obrzeżach Krakowa. Zbudowanych zostanie też około 20 km tzw. dróg zbiorczych, które – zdaniem drogowców – w zasadniczy sposób poprawią ruch lokalny na tych obszarach.

Trasa ominie korki

Nowa trasa ułatwi przede wszystkim poruszanie się wokół Krakowa, ponieważ ruch będzie rozdzielany na północną i południową część obwodnicy miasta, odciążając przeciążoną ruchem pojazdów południową obwodnicę miasta.

Obwodnica przejmie cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część Krakowa drogą krajową nr 79. Według prognozy na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę.

Bezrobocie dalej spada. „To będzie znakomity rok dla rynku pracy”

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. i w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. – oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki...

zobacz więcej

Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Zgodnie z harmonogramem, po podpisaniu umowy z wykonawcą będzie on miał ok. 1,5 roku na wykonanie projektu i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane powinny się rozpocząć w 2019 r. i zakończyć w 2022 r.

Kraków będzie posiadać tzw. ring

Obecnie obwodnica otacza Kraków z trzech stron: zachodniej (droga krajowa nr 94 i autostrada A4), południowej (autostrada A4) oraz wschodniej (droga ekspresowa S7). Budowa północnej części pozwoli domknąć te trasy, dzięki czemu stolica Małopolski będzie posiadać pełną obwodnicę, tzw. ring.

W ostatnim czasie oferta tej samej chińskiej firmy Stecol została odrzucona w przetargu na wybudowanie odcinka nowej, dwupasmowej DK47, czyli zakopianki, z Rdzawki do Nowego Targu. Zaproponowała ona najniższą cenę wynoszącą 706 mln zł. Ta oferta została jednak odrzucona po zakończeniu postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą z powodu niezgodności treści oferty ze Specyfikacjami Istotnych Warunków Zamówienia.

W związku z tym jako najkorzystniejszą wybrano drugą w rankingu ofertę firmy Intercor z Zawiercia, która określiła koszt inwestycji na ponad 880 mln zł. Minister infrastruktury zwiększył finansowanie tej inwestycji o 90 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej