Eksperci: CPK to szansa przesunięcia centrum ruchu lotniczego z Europy Zachodniej na wschód

Ruch lotniczy dynamicznie rośnie, a CPK jest szansą na wykorzystanie tego wzrostu (fot. Shutterstock/frank_peters)

Brak Centralnego Portu Komunikacyjnego, a nie jego budowa, wiązałby się z utratą szans rozwoju Polski, a także samej Warszawy, uważają eksperci uczestniczący w Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Polska stoi przed historyczną szansą przesunięcia centrum ruchu lotniczego z Europy Zachodniej na wschód – ocenia prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Janusz Janiszewski.

Prezes Portów Lotniczych: Okęcie nie wystarczy

– Jeśli nie będzie Centralnego Portu Komunikacyjnego, to Warszawa, Lotnisko Chopina, nie będzie w stanie obsłużyć nawet 15 mln pasażerów – ostrzega...

zobacz więcej

– Bylibyśmy nieodpowiedzialni, gdybyśmy nie wykorzystali tej sytuacji – powiedział Janiszewski w trakcie panelu dyskusyjnego dotyczącego roli CPK, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zdaniem szefa PAŻP odpowiadającej za bezpieczeństwo ruchu lotniczego na terenie RP polskie służby nawigacyjne są przygotowane do obsługi ruchu Portu „Solidarność”. Obecnie w Polsce wykonuje się 800 tys. operacji lotniczych rocznie, zaś do 2030 r. spodziewany jest wzrost do 1,5 mln operacji.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski wskazał, że na uruchomieniu centralnego lotniska skorzysta również sama Warszawa.

– Wielokrotnie słyszę, że przeniesienie głównego lotniska 40 km poza Warszawę oznacza utratę stołeczności. Większej demagogii nie słyszałem – powiedział Szpikowski. Prezes „Portów Lotniczych” wyliczał, że biorąc pod uwagę prognozowany wzrost ruchu lotniczego i istniejące możliwości rozbudowy lotniska im. F. Chopina, za kilka lat 15 mln potencjalnych pasażerów rocznie nie mogłoby z Warszawy odlecieć w ogóle.

Port lotniczy na Okęciu przeżywa dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego. Tylko w sierpniu skorzystało z niego 1,9 mln podróżnych, a przez pierwsze 8 miesięcy 2018 r. blisko 12 mln, o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W całym 2017 r. Lotnisko Chopina obsłużyło 15,75 mln pasażerów. Ocenia się, że zanim z CPK wystartują pierwsze samoloty, Okęcie będzie musiało odprawiać nawet ponad 20 mln pasażerów rocznie, co wymaga przebudowy lotniska. Prezes Szpikowski sceptycznie ocenia możliwość znacznego podniesienia przepustowości tego portu.

LOT szybko odzyskał rentowność. Dwukrotny wzrost liczby pasażerów i wpływów

– W ciągu trzech ostatnich lat podwoiliśmy liczbę przewiezionych pasażerów do poziomu 9 mln rocznie. Podwoiliśmy też nasze obroty. LOT „pisze...

zobacz więcej

Jako szansę postrzega CPK Gheorghe Marian Cristescu, prezes Chopin Airport Development. Jest to spółka zajmująca się inwestycjami okołolotniskowymi, m.in. prowadzi kilka hoteli w pobliżu Portu im. F. Chopina.

– Kiedy myśleliśmy o 15 mln potencjalnie utraconych pasażerów, spośród których średnio co trzeci trafiłby do naszego hotelu, zostawiając tam ok. 500 zł, zrozumieliśmy, że budowa CPK to bardzo duża szansa nie tylko dla hotelarzy, ale i dla innych inwestorów, którzy potrzebują miejsca do rozwoju – powiedział Cristescu.

CPK może zwiększyć również popyt na usługi lotnisk regionalnych. Tak uważa Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, według którego Port „Solidarność” to „szansa także dla krakowskiego lotniska”.

Jak wynika z wystąpienia Włoszka, prognozy przewidują dwukrotny – w ciągu 20 lat – wzrost ruchu pasażerskiego na lotnisku w Balicach (do poziomu 12 mln pasażerów rocznie), o ile powstanie w tym czasie CPK. Zdaniem prezesa krakowskiego portu lotniczego wiele lotnisk regionalnych na Zachodzie, położonych w odległości dwóch-trzech godzin jazdy lądem od wielkiego hubu, „świetnie funkcjonuje”.

źródło:
Zobacz więcej