RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Polska ma wszystko, czego potrzebujesz”. #PolskaToWiecej

Wizerunek Polski stale się poprawia, co sprawia, że coraz więcej obcokrajowców decyduje się odwiedzić nasz kraj. Polska przyciąga cudzoziemców głównie z dwóch powodów: atrakcyjnej pracy i powodów uczuciowych. Osoby, które wybierają Polskę ze względów zawodowych, dostrzegają większe możliwości rozwoju niż w ojczystym kraju.

Ten pociąg szmuglował żywność do Warszawy, teraz daje radość dzieciom. #PolskaToWiecej

Powstała z inicjatywy krawca. Przetrwała dwie wojny i rozkochała w sobie setki osób, które były gotowe poświęcić jej całe życie. Kolej wąskotorowa...

zobacz więcej

Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Daje to wiele możliwości rozwoju zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników. Coraz więcej zagranicznych firm decyduje się tu inwestować, wzmacnia to konkurencyjność w wielu branżach.

Polskie firmy rozwijają się w szybkim tempie, przez co cała gospodarka potrzebuje dużej liczby pracowników. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest mocniejsza niż kiedyś – panuje rynek pracownika. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców.

Pochodzący z Portugalii Nuno zdecydował się przyjechać do Polski 10 lat temu. Według niego Polska to najlepsze miejsce do rozwoju i potrafi dostrzec jej ekonomiczny potencjał.

„Muzyka pozwala mi łączyć się z ludźmi, gdy język jest barierą”. #PolskaToWiecej

O kulturze hip-hopowej w naszym kraju, o tym, czym jest dla niego muzyka, o swoich ulubionych miejscach i o tym, dlaczego używa polskich słów w...

zobacz więcej

– W tym momencie uważam – a podróżowałem bardzo dużo – że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie. Warszawa to najlepsze miasto, gdzie można mieszkać i pracować. Ludzie często narzekają, że nie jest ładna, ale może nie podróżują i nie wiedzą, jak jest gdzie indziej. Polska ma wszystko, czego potrzebujesz do szczęścia, miłości, kariery. Ludzie mało doceniają życie tutaj. Polacy są bardzo dobrze wyszkoleni i ciężko pracują, dodatkowo dobrze znają angielski. Polska daje szanse takim ludziom na szybki rozwój, szybszy niż w innych europejskich krajach. Porównując do Portugalii, praca w Polsce daje więcej satysfakcji i stwarza więcej szans – mówi.

„Jestem dumną polską Żydówką”. #PolskaToWiecej

Yasmine Chancer urodziła się w Jerozolimie. Jest polsko-żydowską aktorką i śpiewaczką. Niedawno zamieniła Nowy Jork na Los Angeles. W rozmowie z...

zobacz więcej

Polska gospodarka jest zdrowo zbilansowana pomiędzy eksportem i importem oraz posiada zdrowy system finansowy, dzięki czemu jest bardziej odporna na kryzysy i wahania kursu walutowego. Jest to niezwykle istotne w obecnej sytuacji w Unii Europejskiej. Czyni to Polskę atrakcyjnym miejscem do pracy i inwestowania.

Cudzoziemców do Polski przyciągają także niskie koszty życia, gdyż ceny wielu usług i produktów są zdecydowanie niższe niż w Europie Zachodniej.

Nuno, gdy zdecydował się, na przeprowadzkę do Warszawy zaczynał od zera, na wszystko sam zapracował. Jego pierwszą pracą było call center, później został korepetytorem języka portugalskiego. Dziś pracuje w Warszawie na stanowisku finance manager & leader w firmie Groupon. Jego sposób na sukces to dużo pracy i ambicji.

– W Polsce dużo prościej jest znaleźć pracę niż w innych krajach. Groupon poszukuje młodych, utalentowanych ludzi, którzy poszukują okazji do pracy, żeby stać się lepszymi profesjonalistami – mówi Nuno.

Najczęściej decydują się przyjechać do Polski mieszkańcy Grecji, Hiszpanii, Włoch, Francji czy też Portugalii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej