RAPORT

Pogarda

Amerykańskie władze odmawiają podania szczegółów o Przywieczerskim

Przywieczerski został zatrzymany na Florydzie. Czeka w Chicago na ekstradycję do Polski (fot. Shutterstock/View Apart)
Przywieczerski został zatrzymany na Florydzie. Czeka w Chicago na ekstradycję do Polski (fot. Shutterstock/View Apart)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele władz amerykańskich odmawiają podania bliższych szczegółów o zatrzymanym w USA Dariuszu Przywieczerskim. Potwierdzają tylko, że „mózg afery” FOZZ przebywa w areszcie.

Klątwa FOZZ: seria tajemniczych śmierci

Sprawa Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego jest uważana za „matkę wszystkich afer” w III RP, ponieważ nazwiska osób powiązanych z Funduszem...

zobacz więcej

Najwięcej informacji przekazało Biuro Szeryfów zarządzane przez Departament Sprawiedliwości (United States Marshalls Service –USMS). Przyznało tylko, że Przywieczerski pozostaje pod jego nadzorem.

„Mogę potwierdzić, że Dariusz Przywieczerski jest w areszcie US Marshals, ale nie ujawniamy jego lokalizacji. Nie ujawniamy żadnych danych osobowych, rozkładu pracy sądów, szczegółów dotyczących transportu ani innych informacji dotyczących więźniów, poza weryfikacją, czy więzień znajduje się w areszcie federalnym – powiadomiła Lynzey Donahue z Urzędu ds. Publicznych siedziby głównej USMS.

Według informacji przekazanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie, Przywieczerski został zatrzymany na Florydzie. Czeka w Chicago na ekstradycję do Polski. Będą go eskortować policjanci z wydziału konwojowego KGP. Do kraju wrócą prawdopodobnie w sobotę.

Informacji o przewiezieniu Przywieczerskiego do Chicago nie potwierdził przedstawiciel tamtejszej policji.

– Nie mamy żadnych danych na ten temat w Departamencie Policji Chicago – oświadczył Michael Carroll z tamtejszego Urzędu ds. Komunikacji.

Z kolei powołująca się na rzecznika pracowniczka Departamentu Stanu odesłała po informacje do władz wymiaru sprawiedliwości.

O tym, gdzie znajduje się teraz Przywieczerski, nie potrafiło powiedzieć florydzkie Biuro Szeryfa w hrabstwie Pinellas.

Dariusz Przywieczerski, poszukiwany w Polsce listem gończym, był nazywany „mózgiem afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego” (FOZZ). Była to jedna z najgłośniejszych spraw przełomu lat 1989-90, określana jako największa afera III RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej