„Operacja Reszka” z nagrodą specjalną

„Operacja Reszka” w reżyserii Ewy Pytki (fot. TVP)

„Operacja Reszka” w reżyserii Ewy Pytki nagrodzona specjalną nagrodą jury w konkursie History Makers Awards 2011! Zwycięzcy zostali ogłoszeni w Nowym Jorku podczas specjalnej konferencji twórców filmów o tematyce historycznej, w dniach od 26 do 28 stycznia.

„Operacja Reszka” – spektakl Teatru TV, autorstwa Włodzimierza Kuligowskiego, zrealizowany został na telewizyjnej Scenie Faktu.

Sztuka ukazuje historię Piotra Jeglińskiego, studenta historii na KUL, jednej z kluczowych postaci opozycji w latach 70. Jagieliński, współzałożyciel magazynu studenckiego „Spotkania”, wyjechał do Francji, gdzie zorganizował szeroką i sprawnie działającą sieć kanałów przerzutowych pism opozycyjnych do Polski.

Ówczesna Służba Bezpieczeństwa dość szybko go namierzyła, ale chcąc odkryć wszystkich współpracowników, rozpoczęła jego inwigilację i akcję pod kryptonimem „operacja reszka”.

Spektakl ukazuje sytuację zarówno od strony opozycyjnej działalności Piotra Jeglińskiego, jak i kulisów akcji SB, prowadzonej przeciw niemu przez klika lat.

Nagroda dla najlepszej produkcji historycznej roku przypadła dokumentowi amerykańskiej telewizji publicznej PBS „The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”, nagroda za najlepszy reportaż trafiła do Channel 4 za „Afghanistan: Behind Enemy Lines”, a nagroda dla najlepszego dramatu historycznego – do koprodukcji National Geographic i NHK „Darwin's Darkest Hour.”

źródło:
Zobacz więcej