Syn kapitana policji skazany za terroryzm. Był „oddanym żołnierzem” Państwa Islamskiego

Alexander Ciccolo posługiwał się pseudonimem „Ali Al Amriki” (fot. US Department of Justice)

Syn kapitana bostońskiej policji został skazany na 20 lat więzienia za planowanie zamachu terrorystycznego. Agenci FBI ustalili, że 26-letni Alexander Ciccolo jest „oddanym żołnierzem” Państwa Islamskiego.

Uczyła dżihadystów, jak robić bomby. FBI zatrzymało Izraelitkę

Obywatelka Izraela mieszkająca od 26 lat w USA została zatrzymana przez FBI w związku z zarzutami wspierania tzw. Państwa Islamskiego (IS). Kobieta...

zobacz więcej

Mężczyzna został aresztowany w 2015 roku, po tym jak jego ojciec Robert Ciccolo zgłosił służbom, że ma podejrzenia co do syna. Śledczy odkryli, że Ciccolo junior planuje przeprowadzić ataki bombowe na terenie kampusu uniwersyteckiego.

Obrońca oskarżonego przekonywał, że jego klient miał problemy psychiczne, wynikające m.in. z zażywania środków odurzających. Dowodził także, że atak miał niewielkie szanse powodzenia, gdyż był słabo zaplanowany.

Prokuratura nie zgadzała się z tą opinią. W oświadczeniu opublikowanym po wyroku wskazała, że Ciccolo posługując się w internecie pseudonimem „Ali Al Amriki”, miał odpowiedzieć na apel Państwa Islamskiego, które wzywało do przeprowadzania zamachów.

Miłość nie zna granic? Tłumaczka FBI poślubiła terrorystę z ISIS

Miała go inwigilować, a została jego żoną. Daniela Greene wyjechała do Syrii, gdzie poślubiła dżihadystę, byłego niemieckiego rapera.

zobacz więcej

Bomba w szybkowarze

Plan syna oficera policji zakładał podłożenie bomby wypełnionej gwoździami i innymi metalowymi elementami, umieszczonej w szybkowarze. Podobne ładunki podłożono na trasie Maratonu Bostońskiego podczas zamachu w 2013 roku. W domu mężczyzny odkryto kilka sztuk broni palnej oraz benzynę.

Śledczy ustalili, że Ciccolo opublikował na facebookowym profilu Dżochara Carnajewa, czekającego na wyrok śmierci za zamach w Bostonie, wpis o treści: „Sprawiedliwość dla Dżochara. Nadzieja trwa”.

Wcześniej Ciccolo został uznany winnym posiadania broni palnej, próby użycia broni masowego rażenia i wspierania zagranicznej organizacji terrorystycznej. Prokuratura podkreśliła, że decyzja Roberta Ciccolo, by zadenuncjować syna, „uratowała wielu niewinnych ludzi”.

Szef FBI w Bostonie Harold Shaw oświadczył, że 26-latek „wyrażał chęć zaangażowania się w akty dżihadystyczne przeciwko naszemu krajowi”. – Wraz z tym wyrokiem zapłaci on cenę za spiskowanie z zagraniczną organizacją terrorystyczną”.

źródło:
Zobacz więcej