Bezrobocie dalej spada. „To będzie znakomity rok dla rynku pracy”

Jest szansa, że na koniec roku stopa bezrobocia zostanie utrzymana na poziomie poniżej 6 proc. (fot. Pixabay/annawaldl)

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. i w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. – oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Bezrobocie wciąż na niskim poziomie. GUS podał dane za lipiec

Bezrobocie w lipcu wyniosło 5,9 procent, czyli tyle samo ile w czerwcu, ale było niższe niż przed rokiem w tym samym czasie – podał Główny Urząd...

zobacz więcej

Szefowa MRPiPS, która bierze udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy, wskazała, że przedstawione dane są „wstępnymi”. – Mogą być one jeszcze zweryfikowane z tymi gusowskimi. Do tej pory się nie myliliśmy – podkreśliła.

Rafalska zaznaczyła, że w żadnym z województw nie zanotowano dwucyfrowej stopy bezrobocia, w woj. warmińsko-mazurskim wyniosło 9,9 proc., a w kujawsko-pomorskim – 8,6 proc. Dodała, że bezrobocie spadło w trzech województwach, a w pozostałych jest takie samo jak w lipcu.

Minister poinformowała, że nieznacznie spadła liczba bezrobotnych, którzy są zarejestrowani w urzędach pracy. – Mamy takich osób poniżej 960 tys. – wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że jedno z ostatnich badań wykazało, iż około 45 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach ze względu na ubezpieczenie zdrowotne. – Gotowość osób bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia pewnie jest też mniejsza niż ta liczba, którą się posługujemy, 960 tys. – oceniła.

Dopytywana o bezrobocie w przyszłych miesiącach odpowiedziała: „Gdyby nam się udało utrzymać na koniec roku stopę poniżej 6 proc., to będzie to bardzo wysoka ocena sytuacji na rynku pracy”.

Zwróciła też uwagę, że chociaż prace sezonowe powoli dobiegają końca, to być może pogoda pozwoli na kontynuowanie wielu inwestycji budowlanych. – Jesteśmy w okresie kampanii i samorządy dużo więcej niż kiedykolwiek finalizują działań inwestycyjnych – zauważyła. – Niezależnie, jaki będzie koniec, to będzie znakomity rok dla rynku pracy i nic nie wskazuje, żeby były widoczne jakiekolwiek objawy spowolnienia – zapewniła.
(graf. tvp.info)

źródło:

Zobacz więcej