RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski urzędnik oskarżony o szpiegowanie dla GRU

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-16 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU (fot. FB/Igor Ignatovich)
Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-16 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU (fot. FB/Igor Ignatovich)

Były urzędnik w Ministerstwie Gospodarki Marek W. został oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU – dowiedział się portal tvp.info. Mężczyzna przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb informacje dotyczące m.in. planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Były szef Agencji Wywiadu: Marek W. mógł mieć spory dostęp do informacji ważnych dla interesów państwa

– Każdy pracownik Ministerstwa Energii ma spory zasób informacji. Należy jednak pamiętać, że więcej informacji gromadzi podczas rozmów z kolegami z...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie szpiegowskiej działalności Marka W. prowadziły wspólnie Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-16 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

„Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Śledczy ustalili, że W. utrzymywał regularne kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki. Śledztwo w tej sprawie było tajne i proces też będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

źródło:
Zobacz więcej