RAPORT

Pogarda

Portal tvp.info: po 12 latach Amerykanie wydadzą „mózg afery FOZZ”

Najnowsze

Popularne

Dariusz Przywieczerski, były prezes Universalu i domniemany „mózg afery FOZZ”, zostanie wydany Polsce – dowiedział się portal tvp.info. Polski wymiar sprawiedliwości poszukuje Przywieczerskiego od ponad 12 lat. Biznesmen przez większość tego czasu spokojnie mieszkał w USA, gdzie prowadził kilka firm.

„Zaczynając już od afery FOZZ, Polacy cały czas są karmieni aferami”

– Obywatele Polski, zaczynając już od afery FOZZ, cały czas są karmieni aferami. Afera hazardowa jest jedną z nich. Szacujemy straty z powodu afery...

zobacz więcej

Dariusz Przywieczerski był poszukiwany od marca 2005 r., kiedy to Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na trzy i pół roku więzienia za udział w aferze Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Sąd uznał, że Przywieczerski wyprowadził z Funduszu około 1,5 mln dolarów.

Wydając wyrok sąd zdecydował o aresztowaniu byłego prezesa Universalu. Ten jednak, zapewne przeczuwając skazanie, nie pojawił się na ogłoszeniu wyroku i zniknął. Według nieoficjalnych informacji Dariusz Przywieczerski miał od razu wyjechać z Polski i utrzymywać się z pieniędzy na kontach w zagranicznych bankach.

Początkowo Przywieczerski ukrywał się na Białorusi, gdzie miał co najmniej kilka nieruchomości. Kiedy jednak okazało się, że wymiar sprawiedliwości bada kilka kolejnych powiązań biznesmena z FOZZ, ten miał uciec za ocean. W czasie swojej „tułaczki” Przywieczerski miał utrzymywać stały kontakt z kilkoma politykami lewicy.

W kwietniu 2006 r. Interpol namierzył biznesmena w USA. Prowadził tam kilka firm, w tym m.in. hurtownię gwoździ. Polskie władze wystąpiły o ekstradycję. W lipcu Sąd Okręgowy w Warszawie wystosował do Departamentu Stanu USA wniosek o ekstradycję Przywieczerskiego. W grudniu Amerykanie poprosili o uzupełnienie dokumentów. Sprawa zaczęła się ciągnąć i wkrótce o niej zapomniano.

Dariusz Przywieczerski był jednym z pracowników Komitetu Centralnego PZPR. Po upadku komunizmu został prezesem Centrali Handlu Zagranicznego Universal, którą z sukcesem wprowadził na giełdę.

Przywieczerski opowiadał w połowie lat 90., że pierwszy milion dolarów zarobił na sprowadzeniu dużego transportu kawy z Afryki.

W latach 90. Universal był większościowym udziałowcem spółki wydającej „Trybunę”, miał także posiadać 20 proc. udziałów w prywatnej telewizji Polsat. Universal był w 1989 r. założycielem Banku Inicjatyw Gospodarczych.

Afera FOZZ określana jest jako "Matka wszystkich afer". W jej wyniku doszło do wyprowadzenia ogromnych sum pieniędzy na prywatne konta. Lista tajemniczych śmierci jest długa, a na niej m. in. kontroler NIK Michał Falzmann, jego przełożony Walerian Pańko oraz ówczesny dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu. W działania FOZZ zaangażowani byli politycy lewicy, w tym obecny europoseł Platformy Obywatelskiej, Dariusz Rosati.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej