Premier: Nasi partnerzy zazdroszczą nam wzrostu gospodarczego

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że wzrost gospodarczy jest zrównoważony (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Odebrałem kilka gratulacji i od pana premiera Litwy, i od przyjaciół z Węgier, i ze Słowacji, którzy zazdroszczą nam naszego wzrostu gospodarczego – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy spotkał się z przedstawicielami państw Europy Środkowej.

Stopa bezrobocia w dół. W sierpniu wyniosła 5,8 proc.

Stopa w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. W sierpniu wyniosła 5,8 proc. – poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki...

zobacz więcej

W rozmowie z Polskim Radiem szef rządu podkreślił, że polski wzrost gospodarczy „jest solidny, dobry, zrównoważony” i to, jak ocenił, widać. Zauważył przy tym, że „Komisja Europejska ostatnio też doceniła to, co dzieje się u nas w ramach wzrostu gospodarczego”.

Morawiecki zarzucił także poprzednio rządzącym, że w czasie, kiedy byli u władzy, dług Polski wzrósł ponad dwa razy, jeśli weźmie się pod uwagę skonsumowanie środków z OFE.

Premier przekonywał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyczynił się do wzrostu wpływów podatku od zysków firm. Jednocześnie krytykował działania rządu PO-PSL dotyczące podatków. Powiedział, że na początku rządów poprzedników ściągalność podatku wyniosła 34 mld zł, a po ośmiu latach wyniosła ona już 33 mld zł.

– Po naszych dwóch latach, 2017-18, będzie to 20-25-proc. przyrost. Te liczby mówią same za siebie – dodał.

Premier wyraził również przekonanie, że współpraca PiS-u z samorządami będzie lepsza i uczciwsza niż za rządów PO-PSL. Podał przykład współpracy z prezydentami miast na Podkarpaciu i tamtejszym Urzędem Marszałkowskim.

– Mamy szereg niestety przykładów na to, jak powiaty, gminy, które były zarządzane przez Prawo i Sprawiedliwość były pomijane w różnego rodzaju inwestycjach – powiedział Morawiecki. Zapewnił, że obecni rządzący biorą pod uwagę „dobro społeczności lokalnej”.

źródło:
Zobacz więcej