Nanocząstki pomogą w zwalczaniu raka. Przełomowe badanie polskich naukowców

Nanoczątki tlenkowe ograniczą efekty uboczne, które towarzyszą terapii celowanej (fot. Pexels)

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej prowadzą zaawansowane badania nad inteligentnymi nośnikami leków. Pozwolą one na skuteczniejszą walkę z chorobami nowotworowymi. Nanocząstki tlenkowe na bazie tlenków cynku i tytanu mają celnie atakować komórki nowotworowe lekiem bez uszkadzania zdrowych tkanek i narządów.

Zmiana grupy krwi możliwa. Przełomowe odkrycie naukowców

Dzięki enzymom wytwarzanym przez bakterie jelitowe często występującą krew grupy A można będzie zmienić w „uniwersalną” krew 0. Przełomowe odkrycie...

zobacz więcej

Stosowane kuracje często mają właśnie takie efekty uboczne. – W terapiach celowanych raka stosuje się od dawna nośniki leków, bo mają wiele zalet, takich jak m.in. obniżenie toksyczności czystego leku, zwiększenie jego stabilności, rozpuszczalności i biodostępności – mówi dr inż. Jolanta Pulit-Prociak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

– W medycynie najczęściej używa się jednak nośników na bazie polimerów syntetycznych, polimerów naturalnych, miceli fosfolipidowych czy nanocząstek metalicznych i tlenkowych, które mają szereg ograniczeń. Są toksyczne, nieodporne mechanicznie, mogą magazynować się w zdrowych tkankach lub są zbyt szybko usuwane z organizmu przez układ odpornościowy człowieka. Na Politechnice Krakowskiej pracujemy nad nowymi materiałami, które pozwolą na pokonanie tych ograniczeń – tłumaczy badaczka.

Kierowany prze nią zespół naukowców z Politechniki, wspierany przez badaczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracowuje technologię otrzymywania nietoksycznych nośników substancji aktywnych na bazie tlenków cynku i tytanu.

– W nowych nośnikach leków toksyczność zostanie wyeliminowana lub w znaczącym stopniu ograniczona, będą one mogły dotrzeć do konkretnej tkanki nowotworowej, charakteryzować je też będzie zwiększona biodostępność i korzystny profil uwalniania leku, dzięki któremu będzie on lepiej przez pacjenta tolerowany – wskazuje dr inż. Pulit-Prociak.

Ryzyko chorób serca może być wypisane... na czole

Liczne i głębokie zmarszczki na czole mogą sygnalizować podwyższone ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego (CVD) – ogłoszono podczas kongresu European...

zobacz więcej

Badaczka podkreśla, że stosowanie tlenków metalicznych w medycynie onkologicznej ma niebagatelne znaczenie, gdyż – w porównaniu do związków polimerowych – są one bardziej odporne na warunki, które spotykają w organizmie człowieka – ciepło, zmiany pH, stres mechaniczny i degradację hydrolityczną (rozpad w wyniku reakcji z wodą).

Dzięki temu nanometryczne tlenki metaliczne można wykorzystać jako bardziej efektywne i precyzyjne nośniki substancji farmakologicznych niż dotąd stosowane w medycynie.

– Naszym celem jest wytworzenie innowacyjnych nośników substancji leczniczych na bazie nanostrukturalnych tlenków metalicznych, których właściwości pozwalałyby na bezpieczne stosowanie w organizmach żywych. Zakładamy, że uzyskamy innowacyjny materiał poprzez przyłączanie do nanonośnika czynników zabezpieczających przed uwalnianiem jonów metalicznych, które są odpowiedzialne za toksyczną aktywność. Co ważne, chcemy opracować nanonośniki o średnim rozmiarze cząstek mieszczącym się w zakresie 50-800 nm. To skutecznie zabezpieczy pacjenta przed przedostaniem się leku, transportowanego przez nośnik, do zdrowych tkanek – wskazuje dr inż. Pulit-Prociak.

Zakończenie prac nad projektem „Opracowanie sposobu wytwarzania nietoksycznych nośników substancji czynnych na bazie nanomateriałów” planowane jest na grudzień 2021 r.

– Technologię opracowaną w rezultacie projektu będą mogły wykorzystać firmy farmaceutyczne produkujące leki lub substancje pomocnicze, ale najważniejszym beneficjentem naszych badań jest pacjent onkologiczny. Nowe nośniki leków będą chroniły chorego przed niepożądanymi skutkami terapii celowanej i czyniły ją mniej uciążliwą – przekonuje badaczka.

źródło:
Zobacz więcej