RAPORT

Pogarda

Prawie tona kokainy na jachcie. Przemytnicy udawali turystów

Przemytników zmuszono do zacumowania jachtu i poddania jednostki rewizji (fot. REUTERS/Henry Romero)
Przemytników zmuszono do zacumowania jachtu i poddania jednostki rewizji (fot. REUTERS/Henry Romero)

Najnowsze

Popularne

Policja morska Portugalii przejęła na wodach terytorialnych tego kraju ponad 840 kg kokainy na jachcie, którym udający turystów przemytnicy płynęli z Karaibów do Europy. Funkcjonariusze zajęli łódź u brzegów archipelagu Azorów.

Kokaina w żołądku przemytniczki. Połknęła ponad sto kapsułek

W Indiach poinformowano o wydobyciu z żołądka 25-letniej obywatelki Sri Lanki 106 kapsułek z przemycaną kokainą – podał w poniedziałek portal BBC...

zobacz więcej

Jak poinformowała policja, na pokładzie jednostki znaleziono ponad 840 kg kokainy. Narkotyki znajdowały się w 700 foliowych opakowaniach w pięciu schowkach.

– Jachtem płynęło czworo młodych ludzi: dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Mają oni od 21 do 36 lat. Wszyscy są obcokrajowcami – ujawniło źródło policyjne.

Akcja, prowadzona u brzegów azorskiego Faial, zakończyła się w Horta, największym mieście portowym tej wyspy. Przemytników zmuszono do zacumowania jachtu i poddania jednostki rewizji.

Z szacunków policji, której funkcjonariusze byli podczas tej operacji wspierani przez żołnierzy portugalskich sił powietrznych, w ramach akcji udało się przejąć ładunek o wartości szacowanej na ponad 35 mln euro.

Portugalia jest obok Hiszpanii głównym kierunkiem wysyłania do Europy kokainy z Ameryki Południowej. W 2017 r. portugalska policja zarekwirowała blisko 2,8 tony tego narkotyku. Towar przejęto w efekcie blisko 1,6 tys. akcji podjętych przez portugalskie służby, głównie na morzu.

Najczęściej rekwirowanym w Portugalii narkotykiem jest haszysz, który zazwyczaj trafia tam z Maroka. W ubiegłym roku portugalska policja w prawie 7 tys. operacji przejęła ponad 15,2 tony tego narkotyku.

W całym 2017 r. z powodu przemytu narkotyków na terytorium Portugalii zatrzymanych zostało łącznie 7256 osób, czyli o 24 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ponad 1,1 tys. ujętych osób stanowili cudzoziemcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej