RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael ponownie ostrzelał Syrię. Są ofiary

Izraelskie lotnictwo atakuje „irańskie pozycje wojskowe” (fot. Israeli Air Force)

Trzy osoby zginęły, a 23 zostały ranne w ataku rakietowym przeprowadzonych przez izraelskie siły powietrzne na „irańskie pozycje wojskowe” w zachodniej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Izrael rozważa atak na irańskie obiekty wojskowe w Iraku

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zasygnalizował w poniedziałek, że jego państwo może zaatakować ewentualne irańskie aktywa wojskowe w...

zobacz więcej

Kilka eksplozji było słychać w rejonie miasta Hama, a także niedaleko miasta Tartus na wybrzeżu, gdzie znajdują się irańskie obiekty wojskowe. W ataku zginęło trzech syryjskich żołnierzy, a 23 osoby – 14 Syryjczyków i 9 Irańczyków – zostały rannych.

Syryjska rządowa agencja informacyjna SANA podała wcześniej, że syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski atak i zestrzeliła kilka rakiet. SANA sprecyzowała, że izraelskie samoloty nadleciały na niewielkiej wysokości od strony znajdującego się na tym samym wybrzeżu Bejrutu, stolicy Libanu.

Rzeczniczka izraelskiej armii nie chciała komentować sprawy. W przeszłości władze Izraela przyznawały, że przeprowadzały ataki z powietrza w Syrii w celu zniszczenia zdolności militarnych Iranu i jego sojuszników, w tym szyickiego radykalnego ugrupowania Hezbollah z Libanu, wspierających siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada w trwającej od 2011 roku wojnie domowej.

Rząd premiera Benjamina Netanjahu obawia się, że w przyszłości Iran może wykorzystać Syrię jako przyczółek do ataku na Izrael.

źródło:

Zobacz więcej