Sędzia Waldemar Żurek przeniesiony do innego wydziału

Sędzia Waldemar Żurek uważa przeniesienie do innego wydziału za degradację (fot. PAP/Rafał Guz)

Sędzia Waldemar Żurek został przeniesiony z II wydziału cywilno-odwoławczego do I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Zdaniem niektórych stowarzyszeń sędziowskich i samego zainteresowanego jest to degradacja. Prezes SO w Krakowie odpiera te zarzuty.

Były rzecznik KRS straszy ewentualnym wykluczeniem z ENCJ. Internauci odpowiadają

Były rzecznik KRS Waldemar Żurek straszy na Twitterze, że ewentualne wykluczenie Polski z Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa (ENCJ) może...

zobacz więcej

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka, która podjęła decyzję o przeniesieniu byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, tłumaczyła swoją decyzję stałym wzrostem wpływu spraw cywilnych.

„Już na wiosnę 2018 r. podjęłam próbę przeniesienia do tego Wydziału innego sędziego kierując się kryterium najkrótszego stażu. Niestety moja decyzja została uchylona przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Skierowałam do tego Wydziału 6 dodatkowych asystentów, co spotkało się z krytyką części członków Kolegium SO w Krakowie, a w szczególności Pana Sędziego Waldemara Żurka” – przypomina sędzia Woicka w wydanym w tej sprawie komunikacie.

Został on wydany pod koniec lipca, wówczas jednak do przeniesienia nie doszło ze względu na brak opinii kolegium Sądu Okręgowego. Później kolegium wydało taką opinię, głosując w okrojonym składzie z powodu bojkotu większości jego członków.

Zdaniem Woickiej „używanie sformułowań typu »degradacja« w nawiązaniu do orzekania w I Wydziale Cywilnym jest co najmniej niestosowne”, mimo to tak właśnie interpretuje je sam zainteresowany, jak i sędziowskie stowarzyszenia Themis i Iustitia.

Stowarzyszenie Iustitia uważa, że przeniesienie sędziego Waldemara Żurka, swego czasu rzecznika tego stowarzyszenia, z wydziału do wydziału, to „próba zastraszenia sędziów występujących otwarcie przeciwko działaniom zmierzającym do politycznego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości”.

Stowarzyszenie Themis stwierdza z kolei, że Żurek „padł ofiarą szykan” i oferuje swoje wsparcie.

Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, często zabierał głos na tematy polityczne. Sędziów wybranych przez KRS do Sądu Najwyższego określał mianem uzurpatorów, ekipę rządzącą określa mianem „opcji politycznej, która złamała konstytucję” i zarzuca jej „niszczenie państwa”.

Jednak od kilku dni na jego koncie Twitterowym, na którym dotychczas był bardzo aktywny, nie pojawiają się nowe wpisy.

źródło:
Zobacz więcej