„Metro” ma 20 lat

Musical „Metro” obchodzi jubileusz. Właśnie mija 20 lat od jego premiery. Z tej okazji w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, od piątku można oglądać specjalnie przygotowane przedstawienia.

Są tacy, którzy „Metro” widzieli tysiąc razy. To tam narodziły się wielkie gwiazdy. takie jak Katarzyna Groniec, Robert Janowski i oczywiście Edyta Górniak.

Był to pierwszy spektakl wyprodukowany przez prywatną osobę w powojennej Polsce. Libretto napisały Agata i Maryna Miklaszewskie, a muzykę Janusz Stokłosa. Przedstawienie wyreżyserował Janusz Józefowicz.

„Metro” jest najsłynniejszym polskim musicalem. Prapremiera odbyła się 30 stycznia 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Musical był wystawiony m. in. na Broadway'u w Teatrze Minskoff (premiera – 16 kwietnia 1992 r.), w Operetce Moskiewskiej (premiera – 22 października 1999 r.) i również z wielkim powodzeniem w Sankt Petersburgu i we Francji w Roubaix i w Orléans. Od 1997 roku jest grany w Teatrze Studio Buffo w Warszawie.

Do jubileuszowych przedstawień zaproszono całą pierwszą obsadę musicalu oraz odtwórców głównych ról – Kasię Groniec, Roberta Janowskiego, Edytę Górniak.

Janusz Józefowicz pytany, skąd się bierze nieustająca popularność „Metra” mówi: – Na ten fenomen złożyły się wciąż trafiające do odbiorcy teksty sióstr Miklaszewskich oraz muzyka Janusza Stokłosy. Okazała się ona na tyle uniwersalna, że nadal wywołuje emocje. (...) Dzisiaj młodzi ludzie, tak samo jak tamci sprzed 20 lat, przychodzą na przedstawienie i identyfikują się z bohaterami. Moment buntu jest po prostu przypisany do pewnego wieku i jedynie w zależności od czasów i warunków, w jakich go przechodzimy, przyjmuje różne formy.

Musical opowiada historię młodych ludzi, którzy nęceni przez różnych łowców głów i talentów chcą wejść na drogę kariery. Ich oczekiwania i marzenia stykają się jednak z brutalnym światem. Ci wrażliwi, młodzi, początkujący artyści muszą zmierzyć się z cynizmem, odrzuceniem i siłą pieniądza. Czy o to im chodzi? Czy warto wejść w brutalny świat show biznesu z akcentem na biznes? Przed takimi pytaniami stają bohaterowie spektaklu.

źródło:

Zobacz więcej