Dr Bartosiak o relacjach z USA: Wizy nie są ważne, chodzi o to byśmy rośli gospodarczo

– Po co nam o to podnosić, gdy nic nam to nie daje, poza samym dobrym samopoczuciem. Chodzi o twarde rzeczy, o to byśmy rośli gospodarczo – mówił o polskich staraniach o wizy do USA dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geostrategii i bezpieczeństwa.

Wizy wśród tematów spotkania Trump - Duda? Szef MSZ: Prezydent na pewno podniesie tę kwestię

– Kwestia wiz to jest kwestia szersza. Trzeba spełnić określone kryteria dot. ilości odmów - jeszcze jesteśmy powyżej tej trzyprocentowej normy -...

zobacz więcej

Gość Dariusza Bohatkiewicza odpowiadał w programie „Studio Zachód” na pytania dotyczące polityki amerykańskiej w Europie oraz tego, jak powinna się do niej ustosunkowywać Polska.

– Dobrze byłoby usłyszeć, jaki pomysł mają Amerykanie na Europę i na naszą część Europy, na dalszą przyszłość inicjatywy Trójmorza i zmieniającej się architektury Europy w związku z tym, jak Amerykanie realizują nową politykę handlową wobec całego świata – mówił ekspert Klubu Jagiellońskiego.

Zdaniem Bartosiaka, Amerykanie chcą decydować o tym, czy Rosja może oddziaływać na pomost bałtycko-czarnomorski poprzez gazociąg Nord Stream, podczas gdy Niemcy i Rosjanie nie chcą się na to zgodzić. Ostatecznie wszystko zależeć ma od tego, na ile USA są zdeterminowane, by to robić.

Gość programu odniósł się do amerykańsko-niemieckiego sporu handlowego.

– Jeśli Niemcy będą cierpieć na amerykańskiej polityce gospodarczej, to my też. Dobrze by było, gdyby Amerykanie dali nam coś za to, że wspieramy ich politycznie np. poprzez Trójmorze, czy w ogóle poprzez to, że chcemy, żeby Amerykanie dalej mieli swój świat atlantycki, że wspieramy de facto pozycję Stanów Zjednoczonych swoją postawą – mówił.

Ekspert: to nie jest zwykła wizyta przywódcy Chin, to możliwość skorzystania z nowego źródła siły

– Nie należy patrzeć na tę wizytę, jak na kolejną wizytę potężnego i bogatego państwa, tylko jako możliwość skorzystania z nowego źródła siły –...

zobacz więcej

Bartosiak został zapytany również o to, o jakie korzyści powinna zabiegać Polska w związku ze swoim poparciem dla polityki Waszyngtonu.

– Dostęp do innowacji na preferencyjnych warunkach, dostęp do rynku amerykańskiego w szczególny sposób, dostęp do finansowania amerykańskiego na szczególnych zasadach. Do instrumentów geoekonomicznych, które będą nas wzmacniać w relacji do innych. Amerykanie robili to wielokrotnie w przeszłości – były plany Marshalla, było postępowanie wobec państw Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej po II wojnie światowej, a w tej chwili układanka geopolityczna świata układa się na nowo, i to jest taki moment by Amerykanie musieli na nowo się zastanowić – stwierdził, dodając, że to wszystko powinno być przedmiotem rozmów polskich polityków z amerykańskimi.

Jak uważa Bartosiak, znacznie mniej istotną jest sprawa wiz do USA.

– Po co nam to podnosić, gdy nic nam to nie daje, poza samym dobrym samopoczuciem. Chodzi o twarde rzeczy, o to byśmy rośli gospodarczo – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej