RAPORT

Pogarda

Prezes PiS: Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk to element wielkiego planu

Uczestnicy akcji pt. „Śladami Sierpnia '80” zorganizowanej przez gdański oddział IPN (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Uczestnicy akcji pt. „Śladami Sierpnia '80” zorganizowanej przez gdański oddział IPN (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Najnowsze

Popularne

Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers to element wielkiego planu, jakim jest odbudowa przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości na terenie wyspy Ostrów.

Stocznia Gdańska wraca w polskie ręce. Podpisano umowę w sprawie odkupienia zakładu

Stocznia Gdańska wraca w polskie ręce. Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała w Warszawie umowę w sprawie odkupienia zakładu z rąk ukraińskiego...

zobacz więcej

W piątek na terenie wyspy Ostrów zaprezentowano podstawowe założenia planów rozwoju tych terenów stoczniowych. W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes PiS w liście odczytanym przez szefa „S” Stoczni Gdańsk Romana Gałęzewskiego wyraził zadowolenie z faktu, iż zostały przygotowane plany rozwoju terenów stoczniowych na wyspie Ostrów, a Stocznia Gdańska i GSG Towers stały się własnością Skarbu Państwa. – Wykupienie tych zakładów jest olbrzymim krokiem naprzód: krokiem, który otwiera szerokie perspektywy rozwojowe oraz daje szanse na naprawdę pomyślną przyszłość – podkreślił Kaczyński.

Wyraził też nadzieję, że niedługo zostanie odbudowany potencjał produkcyjny stoczni, a wytwarzane statki będą konkurować z wyrobami innych producentów.
– Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers jest elementem wielkiego planu, wielkiego projektu rewitalizacyjnego, jakim jest odbudowa nie tylko przemysłu stoczniowego, ale także całej gospodarki morskiej wraz z żeglugą śródlądową – stwierdził prezes PiS.

Z kolei minister Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie planu rozwoju przemysłu stoczniowego na wyspie Ostrów odbywa się w „wyjątkowym dniu” – w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. – Jesteśmy przekonani, że potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy, umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego. I tego, który dzisiaj na wyspie się znajduje, ale także tego, który chce tutaj przyjść dlatego, że tutaj są dobre tereny, dobre warunki – mówiła.

Stocznia Gdańska z „bardzo korzystną” ofertą kupna

– Oferta ARP dotycząca kupna Stoczni Gdańsk i GSG Towers jest bardzo korzystna; jesteśmy jednak przygotowani na realizację alternatywnego...

zobacz więcej

– Dziś pokazujemy plany, co chcemy, aby na tej wyspie się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, najbliższych 5, 10 lat. To miejsce, mamy nadzieję, stanie się też miejscem szkolącym kadry dla przemysłu stoczniowego nie tylko wyspy, nie tylko Wybrzeża, ale - mamy nadzieję, że tutaj także będą przyjeżdżać szkolić się kadry dla przemysłu stoczniowego z całej Europy – powiedziała też minister przedsiębiorczości i technologii.

Minister Kwieciński podziękował wszystkim osobom i firmom, które przyczyniły się do przejęcia stoczni i przygotowania planu jej rozwoju. – Ale naprawdę chciałbym podziękować stoczniowcom, bo to dzięki wam, dzięki waszej determinacji, dzięki związkowcom, którzy upierali się, że te tereny i stocznia nie mogą tak zostać, nie mogą zostać w takim kształcie, w jakim były do tej pory, to dzięki państwa uporowi udało nam się doprowadzić do zmiany – podkreślał minister inwestycji i rozwoju.

Obecny na uroczystości szef „S” Piotr Duda powiedział z kolei, że związek nie mógł wyobrazić sobie lepszego – niż przejęcie przez polski kapitał i ogłoszenie planów rozwoju Stoczni Gdańsk, prezentu „na swoje urodziny”. – Dobrze, że ta zła droga wreszcie się kończy – mówił Duda.

Szef „S” podkreślał, że w ostatnich latach niejednokrotnie słyszał od stoczniowców, iż „mają dość tej niepewności, czy będzie na wypłaty, czy będzie Stocznia funkcjonować, czy jeszcze miesiąc, czy jeszcze rok, czy dwa”.

19 lipca br. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o., kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę. ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, produkującej wieże do elektrowni wiatrowych. W efekcie tych działań 100-procentowym właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP.

Repolonizacja Stoczni Gdańskiej. Jest porozumienie

Stocznia Gdańska, czyli kolebka „Solidarności”, wróci w polskie ręce. Agencja Rozwoju Przemysłu zawarła porozumienie na temat głównych warunków...

zobacz więcej

Podstawowe założenia planu rozwoju przemysłu stoczniowego na terenie wyspy Ostrów zaprezentowano w piątek w jednej z należących do Stoczni Gdańskiej SA.. hal na terenie wyspy. Jak poinformowano, w projekcie nazwanym „Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek” swój udział mają i będą miały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A (ARP), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (PSSE) oraz Stocznia Gdańsk S.A.

Do końca roku PSSE ma zakończyć pierwszy etap prac modernizacyjnych na terenie wyspy Ostrów. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. m kw., graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek. „Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m” – poinformowano.

ARP ma z kolei wzmocnić finansowo Stocznię Gdańsk: ARP planuje przeprowadzić tę operację poprzez swoje spółki zależne, głównie SPV Operator, a środki w ramach dokapitalizowania mają być przeznaczone przez zarząd Stoczni Gdańsk na kapitał obrotowy, modernizację hal i linii technologicznych oraz inwestycje w park maszynowy. Inwestycje te mają pozwolić pozyskać stoczni kontrakty, także w nowych segmentach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej