RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

150 mln zł na rewitalizację Teatru Żydowskiego w Warszawie

Warszawska kamienica przy ul. Próżnej 14 (fot. materiały prasowe)
Warszawska kamienica przy ul. Próżnej 14 (fot. materiały prasowe)

Warszawscy radni przyznali pieniądze na rewitalizację i adaptację kamienicy przy ul. Próżnej 14, która w ciągu kilku lat stanie się stałą siedzibą Teatru Żydowskiego. Na realizację tego projektu przeznaczono 150 mln zł, które zostaną wykorzystane m.in. na przeprowadzenie konkursu architektonicznego, wykonanie dokumentacji projektowej i realizację inwestycji.

Wejście Teatru Żydowskiego zapieczętowane. Aktorzy zagrali na ulicy

Kolejne problemy Teatru Żydowskiego w Warszawie. Właściciel budynku zabronił nieupoważnionym przez niego osobom wstępu. Tym samym praca teatru znów...

zobacz więcej

Zgodnie z decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz z czerwca tego roku, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wróci w okolice placu Grzybowskiego. Nową siedzibą teatru i Centrum Kultury Jidysz będzie kamienica przy ulicy Próżnej 14.

Narożna, składająca się z pięciu kondygnacji czynszówka, która została wybudowana pod koniec XIX wieku, jest jednym z nielicznych ocalałych fragmentów dawnej żydowskiej Warszawy. Próżna 14 tętniła życiem. W skrzydle od strony pl. Grzybowskiego były żydowskie sklepy i składy z artykułami żelaznymi, od strony ul. Próżnej znajdował się dom handlowy Meersona i Epsteina; sklepy i warsztaty funkcjonowały także w oficynach kamienicy. Na pierwszym piętrze był żydowski dom modlitwy, działający do 1940 r.

Inwestycja zakłada odbudowę kamienicy, w której wnętrzu, według wstępnych założeń, znajdą się trzy sceny, a także zaplecze dla działań i promocji kultury jidysz.

Radykalny spot POLIN. Muzeum porównuje komentarze z sieci do Marca'68

Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” zorganizowało kolejną kontrowersyjną wystawę. Tym razem o Marcu'68. Według autorów ma ona opowiadać o losach...

zobacz więcej

– Teatr Żydowski to jeden z najważniejszych strażników kultury żydowskiej w stolicy, ale i całej Polsce. Stworzenie siedziby, na miarę XXI wieku, dla tej instytucji jest dla nas zadaniem priorytetowym. To nasze zobowiązanie, ale też i odpowiedzialność za kulturę, która była przed wojną stałym elementem krajobrazu Warszawy – mówiła przed głosowaniem Małgorzata Zakrzewska, radna i Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady m.st. Warszawy.

Do momentu zakończenia inwestycji Teatr Żydowski będzie, tak jak do tej pory, realizował misję artystyczną m.in. w następujących lokalizacjach: ul. Senatorska 35 (mała scena Teatru Żydowskiego), Aleje Niepodległości 141a (Scena Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa), Wał Miedzeszyński 384 (duża scena TR/ATM), Nowy Teatr, Teatr Polski, Teatr Studio, Teatr Kwadrat, Sinfonia Varsovia, Warszawska Opera Kameralna, Synagoga, Austriackie Forum Kultury, Centrum Kultury Jidysz, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, ul. Śliska 5 (sala prób), ul. Kredytowa 6 (sala prób, magazyn), ul. Rosy 19 i Grodzisk Mazowiecki (Magazyny).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej