RAPORT

Pogarda

Polski rząd sfinansuje budowę domów dla uchodźców z północnego Iraku

Mieszkańcy wracają do Mosulu, ale miasto jest zrujnowane. Polski rząd zbuduje im tymczasowe domy (fot. Wikipedia/Tasnim News)
Mieszkańcy wracają do Mosulu, ale miasto jest zrujnowane. Polski rząd zbuduje im tymczasowe domy (fot. Wikipedia/Tasnim News)

Najnowsze

Popularne

Polski rząd sfinansuje budowę pół tysiąca tymczasowych domów dla uchodźców z północnego Iraku. Pomoc trafi do mieszkańców Mosulu i okolic, którzy uciekli ze swoich domów, gdy pojawili się tam bojownicy Państwa Islamskiego.

Mosul wyzwolony z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego

Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w niedzielę zwycięstwo nad siłami Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu na północy kraju i wyzwolenie tego...

zobacz więcej

Projektem zajmuje się Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W ciągu najbliższych trzech miesięcy organizacja zakupi z pieniędzy polskiego rządu i dostarczy na miejsce pół tysiąca domów z plastiku. Dzięki temu 3 tys. osób znajdzie schronienie przed zimą.

Pomysł sprawdził się już w innych częściach świata. Domy są produkowane w Polsce.

Specjaliści oceniają, że trwałość takich budynków wynosi od trzech do pięciu lat. W tym czasie Irakijczycy będą mogli odbudować swoje dotychczasowe domostwa.

Cena każdego takiego domu to ok. 6 tys. zł. Konstrukcje mają też panele słoneczne zapewniające darmową energię. Powierzchnia każdego z domów to 17 metrów kwadratowych.

Mosul jest drugim największym miastem w Iraku. W połowie 2014 r. do miasta wkroczyli islamiści z ISIS. Dopiero trzy lata później irackim wojskom udało się odbić miasto z rąk fanatyków.

Ocenia się, że w czasie panowania ISIS z Mosulu uciekło półtora miliona osób. Większość z nich wraca właśnie do miasta i okolic.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej