RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kościół katolicki w Australii odrzuca przepisy, które łamią tajemnicę spowiedzi

Tajemnica spowiedzi to niezbywalny element naszego życia religijnego – przypominają australijscy biskupi (fot. Mark Kolbe/Getty Images)

Konferencja Biskupów Katolickich Australii odrzuca przymus zgłaszania przez spowiedników przypadków molestowania dzieci, jeśli dowiedzieli się o nich w konfesjonale. To reakcja na nowo wprowadzone prawo.

Zatrzymano podejrzanego o pedofilię. Policja przeprowadziła prowokację

Marek W. to znany w Trójmieście animator kultury od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą. Został zatrzymany na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku....

zobacz więcej

Jeden stan i jedno terytorium wprowadziły już przepisy, według których niezgłoszenie przez księdza przypadku molestowania dzieci, o którym dowiedział się w konfesjonale, jest przestępstwem.

Konferencja Biskupów Katolickich Australii (ACBC) w wydanym w tej sprawie oświadczeniu pisze, że „nadal popiera respektowanie tajemnicy spowiedzi przez prawo cywilne”.

– Obowiązkowe zgłaszanie treści spowiedzi zwiększy zagrożenie wobec dzieci, zamiast je zmniejszyć – ocenił w rozmowie z dziennikarzami przewodniczący Konferencji abp Mark Coleridge.

Ordynariusz diecezji Brisbane dodał, że tajemnica spowiedzi stanowi „niezbywalny element naszego życia religijnego uosabiający zrozumienie wierzącego i Boga”.

Krótko przed wydaniem oświadczenia australijski biskup Philip Wilson były arcybiskup Adelaide i również były przewodniczący ACBC został skazany na rok aresztu domowego za ukrywanie przypadków molestowania dzieci, o których wiedział. Jest to najwyższy rangą duchowny na świecie skazany za podobne przestępstwo.

Oskarżenia o ukrywanie skandali pedofilskich są kierowane pod adresem szczytów hierarchii kościelnej, również do samego Franciszka. Były nuncjusz apostolski w USA twierdzi, że papież wiedział o niewłaściwych zachowaniach jednego z amerykańskich kardynałów i przez lata nic z tym nie robił; co więcej, na początku, bezpośrednio po wyborze, zdjął nawet z niego sankcje nałożone przez Benedykta XVI.

źródło:
Zobacz więcej