To były wakacje marzeń – dla hotelarzy i właścicieli pensjonatów

Na dłuższe wyjazdy nad morze najczęściej wybieraliśmy w mijające wakacje Władysławowo i Kołobrzeg (fot. Ewa Jasińska)

Mimo wyższych niż przed rokiem cen według wyników z rezerwacji na e-platformach z kwaterami Booking.com i Noclegi.pl aż 75 proc. więcej Polaków niż przed rokiem spędziło te wakacje na krajowych wyjazdach. Najdrożej było w górach i nad morzem.

Dzięki 500 Plus więcej Polaków wyjedzie na wakacje

Na tegoroczne wakacje zamierza wyjechać ponad 70 proc. Polaków. Jest to o 15 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Na wyjazd zagraniczny częściej...

zobacz więcej

Ceny były dużo wyższe niż latem 2017 r., a mimo to urlopowicze najczęściej wyjeżdżali trzy-, czteroosobowymi rodzinami. Co trzecia brała ze sobą zwierzę domowe – informuje „Rzeczpospolita”, która pisze o „rekordowych wakacjach”.

Według gazety najdrożej było w górach i nad morzem – mimo sinic, które pojawiły się w Bałtyku na przełomie lipca i sierpnia (wtedy ceny spadły o jedną trzecią, ale po kilku dniach wróciły do normy).

Zdaniem cytowanego przez dziennik Jarosława Kałuckiego z portalu travelplanet.pl rekordowa liczba wczasowiczów w Polsce to wynik dobrej pogody, ciepłej wody w morzu i jeziorach oraz wyższych dochodów rodzin.

– Polacy nie tylko wysyłali swoje dzieci na obozy i kolonie, ale też przynajmniej na część urlopu wyjechali z całą rodziną – tłumaczy Kałucki.

– W żadnym wypadku nie mogą narzekać właściciele obiektów z Zakopanego, Gdańska, Kołobrzegu, Wrocławia czy Warszawy, którzy w okresie letnim zarobili o ok. 75 proc. więcej niż w zeszłym roku – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” inny ekspert, Grzegorz Kołodziej, z platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl.

Zdaniem Kołodzieja istotnym czynnikiem jest fakt, że Polacy decydują się w okresie letnim na więcej niż jeden wyjazd.

Podobnie jak w zeszłym roku, najpopularniejszymi miastami nad morzem był Gdańsk, a po nim Sopot i Gdynia. W górach: Zakopane, Karpacz i Kościelisko. Trzy-, czteroosobowa rodzina rezerwowała tam przeciętnie przynajmniej cztery noce.

Dłuższe wypady nad morze dotyczyły szczególnie Kołobrzegu i Władysławowa - średnia rezerwacja to sześć dni. W wyjazdach weekendowych dominują Kraków i Wrocław, gdzie rezerwowano pokoje maksymalnie na trzy noce - czytamy w artykule.

źródło:

Zobacz więcej