RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Park jurajski po rosyjsku. Są plany sklonowania mamutów

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu (fot. Wiki)

Niemal 6 mln dolarów planuje wydać Rosja na budowę ośrodka, w którym zostanie sklonowany mamut oraz inne zwierzęta, które dawno temu wyginęły podczas epoki lodowcowej, m.in. nosorożec włochaty. Inwestycję ma przedstawić prezydent Władimir Putin podczas wrześniowego forum ekonomicznego.

Zaskakujące odkrycie naukowców dot. mamutów. „Udało się zidentyfikować mutacje”

Udało się zidentyfikować mutacje, które najprawdopodobniej sprawiły, że mamuty przestały być wrażliwe na niską temperaturę – informują naukowcy na...

zobacz więcej

Nad sposobem sklonowania mamutów pracują rosyjscy naukowcy we współpracy z zespołem z Korei Południowej. Laboratorium, w którym zwierzęta mają być przywrócone, powstanie w Jakucku. Około 80 proc. zachowanych szczątków zwierząt z plejstocenu i holocenu odkryto właśnie w wiecznej zmarzlinie w Jakucji.

Wieczna zmarzlina potrafi zachować materiał genetyczny w stanie niemal nienaruszonym przez dziesiątki tysięcy lat. Naukowcy liczą, że dzięki temu uda się sklonować dawno wymarłe zwierzęta.

Mamuty żyły równolegle z naszymi przodkami, którzy na nie polowali – żywili się ich mięsem, zaś z ich skóry robili stroje, a z kości – narzędzia i ozdoby. Zwierzęta, które osiągały wagę nawet 6 ton, wyginęły około 10 tys. lat temu w wyniku ocieplenia się klimatu. Naukowcy uważają, że mamuty przetrwały na Wyspie św. Pawła na Alasce do okresu około 3,2 tys. lat p.n.e., zaś na Wyspie Wrangla miały żyć jeszcze 2 tys. lat p.n.e.

Serwis „The Siberian Times” ujawnia, że w laboratorium, które ma powstać w Jakucku, naukowcy mają pracować nad wydzieleniem DNA z zachowanych komórek i wyhodowaniem z nich mamutów, nosorożców włochatych, lwów jaskiniowych i pradawnych ras koni.

Mamuty włochate wrócą na Ziemię? Naukowcy odczytali cały genom wielkich ssaków

Czy niedługo doczekamy się powrotu do życia legendarnych mamutów? Okazuje się, że jest to coraz bardziej realne. Międzynarodowy zespół naukowców...

zobacz więcej

Unikalne materiały

– Tak unikalnych materiałów nie ma w żadnym miejscu na świecie – zachwala dr Lena Grigoriewa. – Dzięki tym badaniom naukowcy będą mogli również odkrywać metody walki z rzadkimi chorobami genetycznymi ludzi – przekonuje.

Plany budowy laboratorium ma oficjalnie ogłosić prezydent Putin podczas 4. Wschodniego Forum Ekonomicznego, które rozpocznie się 11 września we Władywostoku. Ośrodek ma powstać w ramach Północno-Wschodniego Federalnego Uniwersytetu im. Ammosowa.

Placówka współpracuje z południowokoreańską Fundacją Badań Biotechnologicznych SOOAM kierowaną przez eksperta od klonowania prof. Hwanga Woo-Suka. Ma także pozostawać w kontakcie z prof. George’em Churchem z Uniwersytetu Harvarda, który do 2020 roku planuje zaaplikować geny mamuta do embrionu słonia azjatyckiego. Jeżeli mu się to powiedzie, powstanie hybryda mamuta i słonia.

W ramach ośrodka na Syberii ma powstać Park Plejstoceński, w którym przedstawiciele ożywionych gatunków mają żyć jak w czasach zlodowacenia.

źródło:
Zobacz więcej