RAPORT

Pogarda

Netanjahu: Ci, którzy chcą nas zniszczyć, sami mogą zostać zniszczeni

Wypowiedź Netanjahu zinterpretowano jako aluzję do posiadanej rzekomo broni jądrowej (fot. REUTERS/Sebastian Scheiner)
Wypowiedź Netanjahu zinterpretowano jako aluzję do posiadanej rzekomo broni jądrowej (fot. REUTERS/Sebastian Scheiner)

Najnowsze

Popularne

– Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, sami na siebie sprowadzają niebezpieczeństwo zniszczenia, a założonego celu i tak nie osiągną – oświadczył Beniamin Netanjahu. Zamiar zniszczenia Izraela od 1979 r. głosi Iran.

Netanjahu: Iran kontynuuje program nuklearny

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że Iran mimo zawartego w 2015 r. porozumienia kontynuuje program nuklearny. Podczas konferencji...

zobacz więcej

Premier państwa żydowskiego wygłosił to ostrzeżenie podczas uroczystości nadania kompleksowi jądrowemu koło miasta Dimona imienia Szimona Peresa.

Instalacje w kompleksie w Dimonie na pustyni Negew są owiane tajemnicą i nieraz sugeruje się ich związek z domniemanym nuklearnym arsenałem Izraela. Jego istnienia państwo żydowskie nigdy jeszcze nie potwierdziło, ale też nie zaprzecza jego istnieniu.

Zdaniem Agencji Reutera uwaga wygłoszona przez Netanjahu w tak charakterystycznym miejscu stanowi zawoalowaną aluzję do tego właśnie arsenału.

Izrael stara się nakłonić sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranem (Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) do wycofania się z tej umowy podobnie, jak uczyniły to Stany Zjednoczone.

Porozumienie, które gwarantuje społeczności międzynarodowej przeprowadzanie inspekcji w irańskich instalacjach nuklearnych w zamian za zawieszenie sankcji wobec Iranu, od początku było krytykowane przez Izrael. Prezydent Donald Trump wycofał się z niego w maju 2018 r. i ogłosił wprowadzenie sankcji wobec Iranu, co odczuła gospodarka tego kraju.

Szimon Peres, wcześniej Szymon Perski (1923-2016), którego imię nadano kompleksowi w Dimonie, urodził się w Wiszniewie w woj. nowogródzkim i w 1934 r. wyemigrował z matką z Polski do przebywającego w Mandacie Palestyny ojca. W latach 1959-2007 był deputowanym do Knesetu, w tym czasie 12-krotnie sprawował urząd ministra i dwukrotnie – premiera. W latach 2007–14 był prezydentem Izraela.

W 1994 r. wraz z ówczesnym prezydentem Icchakiem Rabinem i przywódcą Palestyńczyków Jasirem Arafarem otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej