PKP SA przekazały kolejne grunty na potrzeby programu Mieszkanie Plus

Niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać dopłaty do czynszów najmu (fot. arch.PAP/Tomasz Wojtasik)

– Podpisaliśmy kolejne dziewięć umów przedwstępnych na przekazanie gruntów na potrzeby Mieszkania Plus – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Jak dodał, do przekazania szykowane są kolejne grunty.

„Mieszkanie Plus jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która panowała”

Biała Podlaska to miasto symboliczne, tutaj rozpoczynamy program budowy i oddawania „mieszkań plus”, który jest wielką alternatywą dla...

zobacz więcej

Prezes poinformował, że łącznie jest to około 15 hektarów zlokalizowanych w Białymstoku, Katowicach, Legnicy, Sopocie, Gliwicach, Sochaczewie i Sosnowcu.

Spółka PKP SA zamierza na części swoich nieruchomości budować biurowce, hotele, a także apartamentowce. – PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości, które można w różny sposób zagospodarować – mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – Jednym z lepszych (sposobów – red.) jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań – dodał wiceminister. Te inwestycje mają być długotrwałymi źródłami przychodu dla PKP SA – powiedział.

Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza BGK Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe.

Obecnie Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne. Łącznie umożliwiają one budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej