RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Król popu i sceniczny geniusz. Michael Jackson obchodziłby dziś 60. urodziny [GALERIA]

Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku w wieku 50 lat (fot. Getty Images)

Za życia sprzedał ponad 750 mln płyt, sam album „Thriller” osiągnął 100 mln, otrzymał 14 nagród Grammy, jego teledyski zrewolucjonizowały MTV. W środę przypada 60. rocznica urodzin króla pop – Michaela Jacksona. „Pamiętasz ten czas?” – pytał w jednym ze swoich przebojów.

Karierę rozpoczął w wieku 6 lat, jako wokalista rodzinnego zespołu The Jackson 5. Pierwszy solowy album wydał w 1971 roku. Pełną karierę solową rozpoczął w 1979 roku, zaś jej szczyt przypadł na przełom lat 80. i 90. XX wieku.

Album „Thriller” stał się rekordzistą, którego światowa sprzedaż wyniosła ponad 100 mln egzemplarzy. Potem był „Bad” oraz kolejne albumy osiągające wysokie pozycje na listach przebojów i sprzedaży: „Dangerous” (1991), „HIStory” (1995) oraz „Invincible”(2001).

Równolegle Jackson nagrywał teledyski do swoich przebojów, zmieniając kompletnie rynek i stację MTV, wówczas monopolistę w pokazywaniu muzyki z obrazkami.

To już dwa lata bez Króla Popu

zobacz więcej

Pierwszy znaczący klip Jacksona to „Billie Jean”, po raz pierwszy pokazany w MTV, która wcześniej nie grała ciemnoskórych artystów. Ale prawdziwą rewolucją był „Thriller”, blisko 14-minutowy filmik, z akcją, aktorami i przygotowany przez profesjonalnego reżysera Johna Landisa, który miał na swoim koncie taki przebój jak „Blues Brothers”.

W Polsce „Thriller” po raz pierwszy pokazał Marek Niedźwiecki w telewizyjnej „Wzrockowej”.

Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku, w wieku 50 lat, wskutek nagłego zatrzymania akcji serca.

źródło:

Zobacz więcej